7 Rebi'ül-evvel 1444 | 3 Ekim 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Sigortalı ve yeşil kartlı olmayanların dikkatine!

Son Güncelleme: 11 OCAK 2012 - TSİ 10:31

1 Ocak 2012 tarihi itibariyle nüfusun tamamı Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınırken, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 1 milyon 700 bin kişinin ise 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre 1 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvurup gelir testi yaptırmaları gerekiyor.
Bu 1 milyon 700 bin kişi kayıt dışı çalışan 18 yaş ve üzerindeki gençler, işsiz üniversite mezunları, sigortalı olmayıp sağlık giderlerini kendi cebinden karşılayanlar, sigortasız tarım işçileri, ev hizmetlerinde çalışanlar ve geçici sözleşmelilerden oluşuyor.
Büyük bölümünün düşük gelir seviyesinde olduğu tahmin edilen bu kişiler, 1 ay içinde başvurup gelir testi yaptırmazlarsa, asgari ücretin 2 katından fazla gelirleri olduğu varsayılacak ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylık 213 lira prim ödemek zorunda kalacaklar.
Kim ne kadar ödeyecek?
Gelir testi yapılarak, 1 milyon 700 bin kişinin aylık ne kadar prim ödemeleri gerektiği ortaya çıkacak. 13 ayrı kuruma bağlanılarak, 28 ayrı parametre üzerinden kişinin gelir sorgulaması yapılacak. Aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan bütün vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar. Buna göre;
- Geliri brüt asgari ücretin üçte biri (295 lira) ile asgari ücret (886.5 lira) arasında olanlar aylık 35.4 lira ödeyecek.
- Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1773 lira) arasında olanlar aylık 106.4 lira ödeyecek.
- Geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar aylık 212.8 lira zorunlu sağlık primi ödeyecek.
- Sosyal güvencesi olmayan ve gelir testi yaptırmayan vatandaşların da aylık geliri asgari ücretin iki katından (1773 lira) fazla kabul edilecek ve aylık 212.8 lira prim alınacak.
Yeşil kartlı yerine "60-C-1"
Yeni sistemle "yeşil kartlı" ifadesi de tarihe karıştı. Bunun yerini 60-C-1 ifadesi aldı. Yani 5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 60. maddesi, c-1 fıkrası hükmüne tabi olanlar, eskinin yeşil kartlıları olacak. Aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar, yani 295 liranın altında olanlar 60-C-1 kapsamında olacak ve sağlık primini devlet üstlenecek.
Bunun için ise, yeşil kartlıların vize süresinin dolmasının ardından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'na başvurarak "gelir testi" yaptırmaları gerekecek. Bu test sonucu bir hanede 4 kişi yaşıyorsa, 4 kişinin geliri toplanıp 4'e bölünecek. Çıkan rakam asgari ücretin üçte birinden az ise 34 liralık sağlık primini devlet ödeyecek. 
Yeşil kartlılar da vize sürelerinin dolmasından itibaren 1 ay içinde gelir testi yaptırmazlar ise, gelirlerinin bin 773 liranın üzerinde olduğu varsayılarak aylık 213 lira prim ödemeleri gerekecek.
3 ayda bir otomatik gelir testi
Tüm vatandaşlar için gelir testi üç ayda bir düzenli olarak, sistem tarafından otomatik olarak yapılır hale gelecek. Böylece devlet, 3 ayda bir kimler için sağlık primi ödeyeceği konusunu güncellemiş olacak. Geliri 295 liranın üzerine çıkanlar da sağlık primini kendileri ödemeye başlayacaklar.
MİLLİYET