6 Rebi'ül-evvel 1445 | 22 Eylül 2023 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

18 yaşını dolduranlar da gelir testi yaptıracak

Son Güncelleme: 13 OCAK 2012 - TSİ 08:56

SGK Başkanı Fatih Acar, GSS ile bütün vatandaşların sisteme alınacağını, '18 yaş üzerinde olanlar ortada kaldı' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yeşilkart vizesi dolanların 1 aylık süre içinde müracaat edip gelir testi yaptırmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Acar, yaptırmayanların gelirlerinin asgari ücretin iki katı olarak hesaplanacağını ve bu kişilerin 212 liralık üst seviyeden prim ödeyeceklerini dile getirdi. 
18 yaşın üstünde ve okulları devam edenlerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceğini açıklayan Acar, "18 yaşın üzerinde okumaya devam etmiyor veya 25 yaşın üzerinde ne olacak? Bu kişi de gelir testine müracaat edecek. Geliri yoksa, asgari ücretin üçte birinden az ise (295 liradan düşük) primini devlet ödemek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Bir işte çalışıyorsa zaten kendisinin sigortası olacak. Mağduriyet söz konusu değil. Çalışmıyorsunuz geliriniz yok devlet priminizi ödemek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Geliri olmayan bir kişinin mutlaka prim ödemesi yapacak diye sonuç çıkarmak yanlış ve vatandaşı yanıltmaya dönük açıklama olur. Geliri 295 liranın üzerinde olanlar ise 35 lira prim ödeyecek." diye konuştu.
Acar, kafa karışıklığına gerek olmadığını yeşilkartı olan vatandaşların vize süreleri dolana kadar tedavi olmaya ve ilaç almaya devam edeceğini dile getirdi. Paniğe gerek olmadığının altını çizen Acar, şu uyarılarda bulundu: "Yeşilkartına bakacak, vize süresi Haziran 2012'de ise telaşa gerek yok. Hastanesine gidebilecek, ilacını alabilecek. Vize süresi dolduğu andan itibaren 1 aylık süreleri var. Daha önce kaymakamlık ve valiliklere gidiyordu. Yeşilkart vize işlemine tabi tutuluyordu. Artık kaymakamlıklar, valiliklere değil sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor." şeklinde konuştu.
Yeşilkart vizesi dolanların 1 aylık süre içinde müracaat edip gelir testi yaptırmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Acar, yaptırmayanların gelirlerinin asgari ücretin iki katı olarak hesaplanacağını ve bu kişilerin 212 liralık üst seviyeden prim ödeyeceklerini dile getirdi.