18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hazar Denizi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hazar kıyısındaki 5 ülke anlaştı
Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Hazar ülkeleri 20 yıldan fazla süren pazarlıklar sonrasında Hazar Denizi’nin yerüstü ve yeraltı kaynaklarını nasıl paylaşacaklarına dair ortak anlaşmaya vardı.

Hazar Denizi paylaşılıyor
Beş ülkenin devlet başkanları, yarın Astrahan'da bir araya gelerek Hazar Denizi'nin hukuki statüsünü ve bölünme ihtimallerini tartışacak.

Hazar Denizinde uzlaşma sağlandı
Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Hazar kıyısındaki Rus kenti Astrahan'da dün gerçekleştirilen Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları 4. Zirvesi'nde alınan kararlarla ilgili bilgi verdi.

Hazar Denizi'nde yeni dönem
Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan devletler, Karadeniz ve Akdeniz'deki uygulamaya benzer şekilde limanlardaki devlet kontrolü için birleşik bir rejim kurma kararı aldılar.

Üç ülke Nil'i, beş ülke ise Hazar'ı bölüştü
Sudan'da Rönesans Barajı ile ilgili yapılan müzakerelerde Sudan, Mısır ve Etiyopya "ilkelerde'' anlaştı. Hazar Denizi de beş ülke arasında bölüşüldü. Sudan, Mısır ve Etiyopya dışişleri bakanlarının, Hedasi (Nahda) Barajı ile ilgili Sudan'ın başkenti Hartum'da gerçekleştirilen müzakerede "ilkeler anlaşması" sağladıkları bildirildi.

Azerbaycan'da yeni petrol kuyuları
Azerbaycan, Hazar Denizi'ndeki "Neft Taşları" havzasında kazılan bir kuyudan daha petrol üretmeye başladı. Hazar Denizi'nde yeni açılan kuyudan günlük 20 ton petrol ile 4 bin 200 metreküp doğalgaz üretilecek.

İki ülke Hazar'dan fiber ile bağlanacak
Hazar Denizi'nin altından geçen ve Kazakistan ile Azerbaycan'ı bağlayan fiber optik iletişim hattı inşaatı başladı.