14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Üç ülke Nil'i, beş ülke ise Hazar'ı bölüştü

Son Güncelleme: 6 MART 2015 - TSİ 11:40

Sudan'da Rönesans Barajı ile ilgili yapılan müzakerelerde Sudan, Mısır ve Etiyopya "ilkelerde'' anlaştı. Hazar Denizi de beş ülke arasında bölüşüldü.

Sudan, Mısır ve Etiyopya dışişleri bakanlarının, Hedasi (Nahda) Barajı ile ilgili Sudan'ın başkenti Hartum'da gerçekleştirilen müzakerede "ilkeler anlaşması" sağladıkları bildirildi.

Sudan Dışişleri Bakanı Ali Kerti, düzenlenen ortak basın açıklamasında, Doğu Nil havzası ile Nahda Barajı'ndan faydalanma ve işbirliği konusunda "ilkeler anlaşması" ile ilgili 3 ülke arasında tam uzlaşı bulunduğunu belirtti.

Hazar Denizi beş ülke arasında bölüşüldü

Hazar Denizi de Azerbaycan, Rusya, İran, Kazakistan ve Türkmenistan arasında bölüşüldü.

Azerbaycan'da dün düzenlenen Astrahan zirvesinde su yüzeyinin bölünmesi, güvenlik, gemicilik, biyolojik kaynakların korunması, olağanüstü haller, hidrometeoroloji konularında uzlaşma sağlandı.

Hazar'ın dibinin bölünmesi bazı ülkeler arasında çözülmüş durumda. Su yüzeyinin bölünmesi konusunda da beş ülke mutabakat sağladı. Bazı detaylar üzerinde müzakereler devam ediyor.

Astana'da 2016'da yeni bir zirve düzenlenecek ancak nihai sözleşme üzerinde yüzde 80'nin üzerinde mutabakat sağlanmış durumda.

Dünya Bülteni