15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tasarruf Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Faturaları düşürmek elinizde
Evlerde kullanılan araçları, satın alma ve kullanma aşamasında bazı önlemler alındığında yüzde 40'a varan tasarruf sağlamak mümkün olurken, alet seçimi ve doğru kullanımla faturalar da kâbus olmaktan çıkıyor.

Yağmur yağacak, tasarruf artacak
Yağmur suyu, dev depolama alanlarında toplanarak ihtiyaç halinde arıtılıp kullanılacak. Lavabolarda kullanılan gri suyun (atık su) değerlendirilmesi için de vatandaş teşvik edilecek. Su faturalarını azaltacak proje, 2014 yılına kadar hayata geçirilecek.

Yaz saatinden 1 milyar kwh tasarruf
Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, bütün yurtta saatler, önümüzdeki hafta Pazar günü (31 Mart) 03.00'den itibaren bir saat ileri alınacak. Saatlerin ileri alınması sayesine 1 milyar kilovatsaat (kwh) tasarruf sağlanacak.

Güneş enerjisi 3 milyar dolar tasarruf sağlayabilir
Halihazırda güneş enerjisinden her yıl 750 milyon dolar tasarruf eden Türkiye bunu yaklaşık 3 milyar dolara çıkarma potansiyeline sahip. Türkiye, güneşi enerjiye dönüştürmekte önemli yatırımlar yapıyor. Buna rağmen doğal kaynak olan güneşten faydalanma oranı ise çok düşük.

Enerjide yılda 15 milyarlık tasarruf
Yıllık 60 milyar dolarlık enerji faturası ödeyen Türkiye, tasarruf seferberliği başlattı. Özel sektörden, güneşle tarımsal sulamaya, sokak aydınlatmaları ve elektrik santrallarına uzanan zincirde kalem kalem tasarruf planı belirlendi.

Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de son iki yılda tüketici kredilerinin 95 milyar TL arttığını belirterek, “İyi büyüme rakamlarını gördük tamam yüzde 8.5 ama bu istediğimiz bir tablo değil. Mutlaka herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerekiyor” dedi.

Elektrik faturanızı düşürmek için bunlara dikkat!
Yaz veya kış demeden her ay yüksek elektrik faturası ödemekten bıktınız mı? Bu yüksek faturaların nedeninin kullandığımız klimalar, buzdolapları, ampuller ya da ısıtma ve soğutma sistemi olduğunu biliyor muydunuz? Ancak bazı tedbirlerle bu cihazların elektrik tüketimini düşürebilirsiniz.

2014 bütçesinde tasarruf
Orta Vadeli Program’ın (OVP) ardınan tasarruf operasyonu 2014 bütçesi ile devam edecek. Tasarruf için ilk neşter personel politikasına vurulacak. Bu sene 134 bin yeni memur alan hükümet, önümüzdeki yıl alacağı memur sayısını 74 bine düşürecek. Personel dışındaki kamu harcamalarında da kısıntıya gidilecek.

Tasarrufla yılda bir çeyrek altın kazanın
Elektrikli ev aletleri ve diğer enerji tüketen ürünlerin tamamında uygulanacak tasarruf uygulamaları sayesinde elektrik faturalarında her evde ayda ortalama en az 15 20 lira arasında düşüş elde edilebilir

Mantolama ve çatı yalıtımıyla doğal gazda yüzde 70 tasarruf
Binalarda yapılacak mantolama ile enerji tüketimi yarıya indirilebiliyor, buna çatı yalıtımı da eklendiğinde yapılacak tasarruf oranı yüzde 70′e kadar çıkabiliyor.

Merkezi ısıtmada pay ölçümle tasarruf
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan araştırmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda 'herkesin yaktığı kadar ödemesine' dayanan sistemle % 27 tasarruf sağlanıyor

'Yalıtım ile doğalgazdan yüzde 50 tasarruf!'
Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, “Enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden ülke olarak artan enerji ihtiyacının karşılanması ne kadar önemli ise de tasarruf yolu ile kazanılacak potansiyel enerji miktarı bir o kadar önemli. Ülkemizde yalıtımsız binaların sayısı 15 milyondan fazla, bu da mevcut binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor.

'Suyu tasarruflu kullanmıyoruz'
Türkiye'de yıllık kontrol altında bulunan 45 milyar metreküp tatlı su potansiyeli olduğu, bunun yüzde 74'ünü oluşturan 33 milyar metreküplük bölümünün tarımsal sulamada kullanıldığı belirtilerek, tarım sektöründe her yıl 19 milyar metreküp suyun boşa harcandığı bildirildi.

Kuraklık için su tasarrufu şart
Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Karacan alınacak önlemlerle kuraklık etkilerinin azaltılabileceğini belirterek "Kuraklık için bir kriz yönetimi oluşturulmalıdır. Tarım ve endüstri sektörlerinin yanı sıra vatandaşların alacağı basit önlemler ile kuraklığın etkisi azaltılabilir" dedi.

Enerjide yüzde 20 tasarrufa teşvik
Enerji teşviklerinde verimlilik esasları belli oldu. Yeni düzenlemeye göre, %20 oranında enerji tasarrufu sağlayan yatırımlar teşvik edilecek