15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yağmur yağacak, tasarruf artacak

Son Güncelleme: 26 EYLÜL 2012 - TSİ 10:18

Yağmur suyu, dev depolama alanlarında toplanarak ihtiyaç halinde arıtılıp kullanılacak. Lavabolarda kullanılan gri suyun (atık su) değerlendirilmesi için de vatandaş teşvik edilecek. Su faturalarını azaltacak proje, 2014 yılına kadar hayata geçirilecek.

Su kaynaklarının korunması için harekete geçen hükümet, yağmur suyu depolama ve kullanımının yaygınlaştırılması için mevzuat oluşturacak.

Kalkınma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen kentsel gelişim stratejisi taslağına göre 2017 yılına kadar tamamlanması planlanan projeyle foseptik atığı içermeyen, ancak duş, küvet, lavabo gibi yerlerde kullanılan ve “gri” tabir edilen suyun geri kazanılması sağlanacak. Projenin ilk adımında vatandaşın su kullanım alışkanlıklarıyla ilgili birebir etüt ve araştırmalar yapılacak. Vatandaşa yönelik bilinçlendirme çalışmalarının ardından projenin başta siteler olmak üzere tüm Türkiye’ye yayılması sağlanacak.

Yağmur suyu ve gri suyun arıtılmasıyla hem su kaynaklarının verimli kullanılması sağlanacak, hem de doğadaki su dengesi korunacak. Yağmur suyu ve gri su kullanımının artmasıyla şebeke suyu tüketimi azalacak.

Hürriyet