18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı

Son Güncelleme: 17 MART 2012 - TSİ 11:40

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de son iki yılda tüketici kredilerinin 95 milyar TL arttığını belirterek, “İyi büyüme rakamlarını gördük tamam yüzde 8.5 ama bu istediğimiz bir tablo değil. Mutlaka herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerekiyor” dedi.

Babacan, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Türkiye’nin tasarruf oranlarını arttırmaya ilişkin çalışmaların da son derece önemli olduğunu kaydederek, tasarruf oranlarının çok düştüğünü, şu anda milli gelirin yüzde 12’si seviyelerinde bulunduğunu ve bunun tarihin en düşük oranı olduğunu belirtti.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’de tasarrufun farklı yerlere kanalize edildiğini belirterek “Önemli olan tabii ki tasarruf bilincini arttırmak ve daha fazla sayıda vatandaşın tasarruf edebilmesini sağlamaktır. Esasen tasarrufların finansal sisteme girişini sağlayabilmek. Burada da finansal verimlilik, finansal okuryazarlık aslında yine temelden başlayan hem sermaye piyasalarını ilgilendiren hem de bireylerin tasarruf etme şevkini, motivasyonunu arttıracak önlemler almak zorundayız” değerlendirmesini yaptı.
Cumhuriyet