13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Tuz Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tuzla mücadele devlet politikası olmalı
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Saniye Şen, “Ülkemizde, günlük tuz alımı ortalama 18 gramla dünyada en yüksek düzeye ulaşırken, hipertansiyon oranı da birinci sıraya yükseldi” dedi.

Sigara ve tuz tansiyon riskini arttırıyor
Türkiye’de 18 yaş üzeri her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu, hipertansiyonu olan kişilerin yalnızca yüzde 40’ının hastalığının farkında olduğu belirtildi.

Ekmekteki tuz oranı düşüyor renk değişiyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmeğin standardını belirleyen tebliği 1 Temmuz’da uygulanmaya başlanacak.

Kalp ve hipertansiyon hastalığı olanlara sıcak uyarısı
Uzmanlar, kalp ve hipertansiyon hastalığı olanları sıcak havalar konusunda uyarıyor. Uzm. Dr. Handan Karahan Saper, sıcak havaların herkesi etkilediğini, ancak özellikle nemin artmasıyla hipertansiyon ve kalp hastalığı olanlar için riskin daha büyük olduğunu söyledi.

‘Kaynağı belirsiz tuz kullanılmamalı’
Türkiye Endokronoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’nde endokrinolojinin hastalıklarla ilişkisi, obezite, insülin direnci gibi çeşitli konularda güncel veriler kamuoyuyla paylaşıldı.

Tuz, bağışıklıkla ilgili hastalıklara yol açabilir
Aşırı tuzlu yiyeceklerin tüketiminin, bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanma riskini artırabileceği belirlendi.

Üç kat fazla tuz tüketiyoruz
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Şahin, "Bir insanın günlük tuz ihtiyacı ortalama 5 gram ama Türk toplumu olarak günde 15-18 gram tuz tüketiyoruz" dedi.

Peynir ve zeytinde tuza müdahale
Peynir ve zeytindeki tuzu azaltmak için tebliğ değiştirecek olan Gıda Bakanlığı, ürünlerin kalitesini bozmadan maksimum tuz miktarını düşürmek için düğmeye bastı.

Tuzu azaltmak, ölümleri azaltıyor
Günlük tuz tüketiminin 1 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerde yüzde 5, kalp krizine bağlı ölümlerde yüzde 3 azalma sağlanabilir.

Gıdalardaki tuza yakın takip
Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle, 31 Aralık 2019'dan itibaren hazır ambalajlı gıdaların 100 gram veya 100 mililitresinde bulunan tuz miktarlarının belirtilmesi gerekecek.

Tuz tüketimine ‘mobil’ önlem!
Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günde 5 gramı geçmemesi gereken tuz tüketiminin Türkiye’de 15 gramın üzerinde olduğunun belirlenmesi üzerine harekete geçti.

Sudan başka herşeyde tuz var!
Su dışındaki her türlü gıdada tuz bulunduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı ve uzun bir yaşam için gıdalara katılan tuz miktarının sınırlanması konusunda uyarıyor.

Tuz yaşlanmayı hızlandırıyor
Amerikan Kalp Birliği geçen hafta düzenlediği konferansta tuz tüketiminin fazla kilolu gençlerde hücre yaşlanmasını hızlandırdığını açıkladı. Aşırı tuz tüketen fazla kilolu gençlerde kalp hastalıkları geçirme riskinin de arttığı belirtildi.

Fazla tuz kadınlarda kemik erimesi sebebi
Diyetisyen Duygu Deniz, 50 yaş üstü kadınlarda daha çok görülen kemik erimesinin en önemli nedeninin fazla tuz tüketimi olduğunu söyledi.

'İyotlu tuz' tavsiyesi
Sağlık Bakanlığı iyot eksikliğinin önlenebilir zeka geriliğinin önde gelen nedenlerinden biri olduğuna dikkati çekerek "zeki nesiller için iyotlu tuz kullanın" tavsiyesinde bulundu.