6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sudan başka herşeyde tuz var!

Son Güncelleme: 3 ŞUBAT 2014 - TSİ 14:42

Su dışındaki her türlü gıdada tuz bulunduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı ve uzun bir yaşam için gıdalara katılan tuz miktarının sınırlanması konusunda uyarıyor.

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan, yaşam için parolanın ‘tadında tuzunda sağlıklı kalbimle uzun bir hayat sürebilirim’ olması gerektiğini söyleyerek tuz tüketimi konusunda uyarılarda bulundu. Anadolu Ajansı’na konuşan Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan tüketilen gıdalar ve sıvılarla, alınan ilaçların ve günlük aktivitelerin yaşam döngüsünün ne kadar süreceğini belirlediğine dikkat çekti: “Cipslerden, tuzlu konservelerden, renkli ambalajlarla süslenmiş ömür kısaltan bol tuzlu kuru yemişlerden uzak duralım. Sağlıklı yaşam için tuz tüketimini göz önünde bulunduralım.”

Küçükarslan, tuzun insan hayatı için önemli bir faktör ve çok önemli bir elektrolit olduğunu vurguladı ve gıdalardaki tuz oranlarını anımsattı: “ Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük ihtiyacı olan bir kişi için belirlemiş olduğu tuz miktarı iki gramdır. Bir kase çileğin içerisinde 17 miligram, bir kahvenin içerisinde 750 miligram, 100 gram otlu peynirin içerisinde 2 bin miligram tuz var, yani ihtiyacımız olandan fazlası. Türkiye ’de tuz alımı standart olan bir insan altı gram kadar tuz tüketmektedir.”

Radikal