15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sigara ve tuz tansiyon riskini arttırıyor

Son Güncelleme: 19 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:40

Türkiye’de 18 yaş üzeri her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu, hipertansiyonu olan kişilerin yalnızca yüzde 40’ının hastalığının farkında olduğu belirtildi.

Uzmanlar, hipertansiyon takibinde düzenli ölçüm yapılmasının önemine dikkat çekerek, “Hipertansiyon tanısı koymak, takip ve tedavisini doğru yapabilmek için öncelikle kan basıncının doğru cihazla ve doğru yöntemle ölçülmesi gerekir” dediler.

Prof. Dr. Saide Aytekin, ülkemizde yaklaşık 18.5 milyon insanın yüksek tansiyon hastası olduğunu belirterek, “Her 4 ölümden biri ancak hipertansiyonun kontrol edilmesiyle önlenebilmektedir” dedi.

Türkiye’de her 3 kişiden birinin tansiyonunu hiç ölçtürmediğini anımsatan Aytekin, “Hipertansiyon tedavisi için kan basıncını düşürmenin ötesinde, böbrek rahatsızlığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, diyabet gibi hipertansiyona eşlik eden diğer hastalıkların da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Hastalığın risk faktörleri ise sigara, obezite, yaşlılık, tuz tüketimi ve strestir” diye konuştu.

Cumhuriyet