18 Zilhicce 1441 | 8 Ağustos 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Mesleki Yeterlilik Belgesi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
33 mesleğe daha yeterlilik belgesi şartı getirildi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayımladığı tebliğe göre, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alan 33 meslekte “yeterlilik belgesi” olmayanlar artık çalışamayacak.

Bazı meslekler için yeterlilik belgesi zorunluluğu
Farklı seviyelerdeki 29 meslek grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler, 12 ay sonra çalıştırılamayacak.

Mesleki yeterlilik belgesi 261 bine çıktı
Kasaplara, valelere ve servis şoförlerine mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale getirilmesinden sonra, özel kalem müdürlerine de belge zorunluluğu getirildi.

Belgeli çalışan sayısı 300 bini aştı
Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, çalışanlar arasında mesleki yeterlilik kavramının bilinirliğinin artırdıklarını ve bu konudaki bilinci hızla geliştirdiklerini vurgulayarak, "Yaklaşık 1, 1.5 yıl önce mesleki yeterlilik belgesine sahip çalışan sayısı sadece 40 bindi ama bugün 300 bini aştı. Hedefimiz kısa sürede bu sayıyı 500 bine yükseltmek" dedi.

40 meslek için 'belge' zorunluluğu
Tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak belirlenen 40 meslekte çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi. Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

40 meslek dalında 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' zorunluluğu
İnşaat, otomotiv, enerji ve metal sektörleri bünyesindeki 40 meslek dalında “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayanlar 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren çalıştırılamayacak.

Mesleki yeterlilik belgesi almayan işçiler çalışamayacak
Mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçileri 25 Mayıs 2016 itibariyle şantiyelerde çalışamayacak. Ancak şu ana kadar 1 milyon işçiden yaklaşık 20 bin yeterlilik belgesini aldı. Yönetmelikte bir erteleme olmazsa 2 ay sonra şantiyelerde belgeli işçi krizi yaşanabilir.

300 binden fazla usta, ‘şantiye dışı’ edilebilir
İnşaat, tekstil, otomotiv, mobilya ve metal gibi birçok sektördeki 40 meslek grubu için ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunluluğu uygulamasına bir ay kaldı. 26 Mayıs’tan itibaren yetkili kurumlardan alınmış belge olmadan eleman çalıştıran işletmeye 500 lira ceza var. Çalışan ise tespiti halinde ‘şantiyeyi terk etmek’ zorunda.

'Belgesiz işçi çalıştırma' uzatılabilir
İnşaat sektöründe çalışılan ustaların büyük bölümü mesleki yeterlilik belgesi almazken, binlerce ustayı rahatlatacak adım atılıyor. 25 Mayıs 2016’da dolan belgesiz işçi çalıştırma zorunluluğu ileri bir tarihe erteleniyor.

Ustalara belge zorunluluğu başladı
Hem çalışanları hem de işverenleri yakından ilgilendiren düzenleme başladı. Bugünden itibaren 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar çalışamayacak, işveren tarafından da çalıştırılamayacak. Bu da Türkiye İş Kurumu verilerine göre kayıtlı, yaklaşık 150 bine yakın çalışanı ilgilendiren düzenleme anlamına geliyor.

26 meslekte daha belge zorunluluğu
Yayımlanan tebliğle "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan 26 mesleğe daha "yeterlilik belgesi" zorunluluğu getirildi.

26 mesleğe daha yeterlilik belgesi şartı
26 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi. Böylelikle bugüne kadar belge zorunluluğu getirilmiş meslek sayısı 143'e yükseltildi.

1 Ocak'ta başlıyor! Artık cezası var
Bugüne kadar belgesiz işçi çalıştıranlar sadece uyarılıyordu. Bu durum 1 Ocak’tan itibaren değişiyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, 48 tehlikeli ve çok tehlikeli meslekte belgesiz işçi başına 500 lira ceza geleceğini vurguladı.