14 Zilhicce 1441 | 4 Ağustos 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ustalara belge zorunluluğu başladı

Son Güncelleme: 26 MAYIS 2016 - TSİ 10:48

Hem çalışanları hem de işverenleri yakından ilgilendiren düzenleme başladı. Bugünden itibaren 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar çalışamayacak, işveren tarafından da çalıştırılamayacak. Bu da Türkiye İş Kurumu verilerine göre kayıtlı, yaklaşık 150 bine yakın çalışanı ilgilendiren düzenleme anlamına geliyor.

2015 Mayıs’ında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yeni bir düzenlemeye gidilerek,‘tehlikeli’ ve ‘çok tehlikeli’ işlerde, 40 meslek için Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirildi. Mesleki yeterlilik belgesi almak için de hem çalışanlara hem de bu kişileri çalıştıranlara bir yıllık geçiş süreci tanındı.

Bu yılın Mart ayında yeni bir tebliğ daha yayınlandı ve bu mesleklere 8 meslek daha eklendi böylece 48 meslek için yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiş oldu. Ancak bu 8 meslek için zorunluluk 2017’de başlayacak. Peki, 26 Mayıs’tan itibaren ne olacak? Aralarında inşaat boyacısı, duvarcı, çelik kaynakçısının da olduğu inşaat, otomotiv, enerji ve metal sektörlerinde 40 meslekte; belgelendirme kuruluşları tarafından açılan sınavlara katılarak, belge almamış olanlar çalışamayacak. Yani, yeni düzenleme ile ‘duvarcı ustasıyım’ demek artık bir işe yaramayacak, ‘duvarcı ustasıyım, bu da resmi belgem’ demek gerekecek. Bu tarihten itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişileri çalıştıran işyerlerine ise belgesiz çalıştırdığı her bir işçi için 500 lira para cezası kesilecek.

Hürriyet