14 Zilhicce 1441 | 4 Ağustos 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

300 binden fazla usta, ‘şantiye dışı’ edilebilir

Son Güncelleme: 22 NİSAN 2016 - TSİ 10:41

İnşaat, tekstil, otomotiv, mobilya ve metal gibi birçok sektördeki 40 meslek grubu için ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunluluğu uygulamasına bir ay kaldı. 26 Mayıs’tan itibaren yetkili kurumlardan alınmış belge olmadan eleman çalıştıran işletmeye 500 lira ceza var. Çalışan ise tespiti halinde ‘şantiyeyi terk etmek’ zorunda.

Şu ana kadar belgeye 100 bin kişi başvurdu. Tablo kötü: Sadece 30 bini alabildi. Kalan 70 bin “usta”nın usta olmadığı anlaşıldı. Toplamda 17’si inşaat sektöründe olmak üzere 40 meslek grubunda 384 bin kişinin mesleki yeterlilik belgesi alması gerekiyor.

Önümüzdeki bir ay içinde bu kadar kişinin alması mümkün gözükmüyor. Başvuruları ağırdan alan firmalar nedeniyle Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezleri yoğun günler yaşıyor. Yasanın uygulamaya girdiği gün, belgesiz binlerce kişi çalışıyor olacak ve bu kişiler şantiye dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar.

Isı Su Ses ve Yangın Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, “Bir yıllık süre içinde bir ay kalmış ama henüz daha çözüme gidememişiz. Ne yapacağız bunun şaşkınlığı ve soru işaretleriyle duruyoruz” dedi.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu, 6645 sayılı Kanun kapsamında getirildi. Ayrıca 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda (MYK) yapılan düzenlemeyle, öncelikle 40 iş kolunda alınması takvime bağlandı. Belge verecek kurumlar tespit edildi. Mart ayında yayınlanan bir tebliğle 8 diğer meslek için de belge alınması zorunluluğu getirildi. Toplamda zorunluluk 48’e çıktı ancak bu son 8 meslek için 2017’ye kadar süre var.

Dünya