16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Hipertansiyonu umursamıyoruz!

Son Güncelleme: 23 MAYIS 2017 - TSİ 18:00

Türkiye’de 15 milyon hipertansiyon hastası olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığa hareketsizliğin ve aşırı tuz tüketiminin neden olduğuna dikkat çekiyor.

İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Güler, Türkiye’de 15 milyon hipertansiyon hastası olduğunu, hipertansiyon için tedavi gören hastaların sadece yüzde 54’ünde istenen tansiyon değerine ulaşıldığını açıkladı.

‘Önlem alınmalı’

Prof. Dr. Güler, hipertansiyon hastalarının yüzde 46’sının, hipertansiyonun organlara vereceği zararı bilerek yaşamını aynı şekilde sürdürdüğüne dikkat çekerek, “Günlük tuz tüketimimiz 6 gram yani yaklaşık bir çay kaşığını aşmaması gerekir. Ancak Türkiye’de Türkiye’deki tuz tüketimi 18 gram. Bu oran hipertansiyonun en çok görüldüğü ülkelerden biri durumuna gelmemize neden oldu. Hipertansiyon kadınlarda biraz daha fazla görülüyor. Bunun başlıca nedeni Türk toplumunda kadınların daha hareketsiz olması, kilo yatkınlığı ve hormonal nedenler” dedi.

Prof. Dr. Güler, “Hipertansiyon kontrol altına alınmazsa zamanla etkilerini artıran şeker hastalığı, yüksek kolestrol, obezite gibi sorunları tetikliyor. Beyin kanaması, göz ve böbreklerde ciddi hasarlara neden olmakta. Evde rahat bir ortamda ölçülen tansiyon 135’e 85’in üzerindeyse hastada hipertansiyon var demektir. Hastaların bir hafta boyunca Sabah-akşam ölçülen tansiyonu bu seviyenin üzerindeyse, bu kişiler hemen spor, tuzsuz yeme, Akdeniz diyetine geçme gibi önlemler almalı” diye konuştu.

Milliyet