27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

10 bardak çayla 400 kalori

Son Güncelleme: 19 OCAK 2012 - TSİ 14:32

Sağlık Bakanlığı, uzmanlara ‘Şişmanlık konusunda 70 soru 70 cevap’ isimli bir rehber hazırlattı.Rehberde beslenme ve şişmanlıkla ilgili  merak edilen sorulara yanıt veriliyor.

Kitapçıkta “Su içsem yarıyor düşüncesi doğru değil, çünkü suyun kalorisi yok. Kızarmış ekmekle, kızartılmamış ekmek arasında kalori açısından farkı yoktur. Bir adet kesme şeker 20 kalori verir. Günde 10 bardak çay içen bir birey günde 400 kaloriyi sadece şekerli çaydan alır” gibi bilgilere yer veriliyor.

Kitapçıkta yer alan diğer bilgilerden bazısı ise şöyle:
* Besin öğeleri içinde karbonhidratlar ve proteinlerin 1 gramı 4 kalori verirken, yağların 1 gramı 9 kalori vermektedir. Yağlar en çok kalori veren besin öğeleridir. Ancak yağların sağlığımız için çeşitli faydaları vardır.

* Bazı bitkiler bağırsakları çalıştırır, ancak hiçbir bitki zayıflatmaz. Greyfurt, lahana çorbası, kereviz gibi besinlerin ve hiçbir besinin yağ yakma, kalori eritme gibi bir özelliği yoktur.

* Metabolizma her 10 yılda yavaşlar. Ev işleri de fiziksel aktivite türlerinden biri. Ancak sadece ev işleri yapılarak zayıflanamaz.

* Yeterli ve dengeli beslenme düzeni içinde uygun miktarlarda tüketilen ekmek şişmanlatmaz.

*Ceviz, fındık, fıstık gibi besinler yüksek enerji ve yağ içerir. Bununla birlikte içerdikleri yağ türü damarları tıkayıcı nitelikte değildir.

Radikal