22 Zilhicce 1441 | 12 Ağustos 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

'Rüzgardan yılda 500 milyon dolar kazandık'

Son Güncelleme: 23 EYLÜL 2013 - TSİ 14:47

Türkiye’deki enerji yatırımlarının son yıllarda hız kazandığına işaret eden Bakan Yıldız, “Türkiye’nin kurulu gücü bugün Avrupa’daki 14 ülkenin kurulu gücünden daha fazla. Üç Avrupa ülkesinin toplam kurulu gücü kadar biz bir yılda enerji kurulu gücümüzü artırıyoruz” dedi.

Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla devreye alındığına dikkat çekerek, “Rüzgârdan elektrik üretimi yapmamış olsaydık, doğalgazda 500 milyon dolarlık daha fazla ithalat yapmış olacaktık. Bu Ankara’nın tüm konutlarında kullanılan rakama eşit. Bir anlamda Ankara’nın meskenlerindeki elektriği rüzgârdan karşılıyoruz” bilgisini verdi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Dünyanın en gelişmiş 3 arama gemisinden birini aldık, Karadeniz’deki çalışmalarını bitirdi, Akdeniz’e indi, kendi karasularımızda Mersin’de sismik aramalarına devam ediyor. ‘Petrol var ama bulunmuyor’ eleştirisine katılmıyorum” dedi.

Bakan Yıldız, katıldığı bir TV programında  petrol ve doğalgaz arama bütçesini 13 katına çıkardıklarını belirterek, “Varsa bulacağız, yoksa bulamayacağız. Karadeniz’de 5 yabancı şirketle birlikte 2,5 milyar dolar harcanılan aramalarda şu ana kadar sonuç alamadık. İstanbul boğazının 65 km ötesinde bir bölgede doğalgaz tespiti yaptık, bunu kamuoyuyla paylaştık. İkinci kuyuyu açıp varsa bir rezerv, onu tespit edeceğiz. Proje fizıbıl mı değil mi ona bakacağız” diye konuştu.

Haberturk