3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Görme engelliye özel kılavuz

Son Güncelleme: 5 OCAK 2012 - TSİ 18:01

ÖSYM bu yıl görme ve işitme engelliler için özel kılavuz hazırladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, geçen sene YGS'ye bine yakın görme, 500'e yakın işitme engelli adayın girdiğini belirterek, bu adayların kendilerine yönelik kılavuz okumak veya dinlemek istediğini söyledi. 
Görme ve işitme engelli adaylara verilen hizmeti iyileştirme adına yeni bir çalışma başlattıklarını bildiren Demir, bu kapsamda sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğine gittiklerini dile getirdi. Demir, ÖSYS kılavuzunun uzman kişilerce görme engelli adaylar için sesli, işitme engelli adaylar için ise işaret dilinde video görüntüsü olarak hazırlandığını kaydetti. Kılavuzun sesli ve görüntülü olarak ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlandığını bildiren Demir, 'Bu bir ilk' dedi.
KPSS'DE DE OLACAK
Demir, bu hizmeti hem KPSS hem de Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) kılavuzlarında devam ettireceklerinin altını çizdi. YGS'ye başvuracak özürlü adaylardan 'tekerlekli sandalyeyle sınava girmek isteyenlerin' bu talebi başvuru formunda belirtmelerinin istendiğinin anımsatılması üzerine Demir, şunları söyledi:
'Sınav esnasında, gerek sınav görevlilerinin ya da adayın anne, babalarının, tekerlekli sandalyeyle adayı sınav binasının ikinci, üçüncü katına taşıdığını görüyorduk. Bu ciddi anlamda bizi rahatsız ediyor. Bu tür olayların olmaması için bize sağlıklı bilgi gelirse aday 'tekerlekli sandalyeyle girmek istiyorum' derse biz onu asansörün, rampanın olduğu bir salonda sınava almak istiyoruz.'
MİLLİ GAZETE