8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yoğun güvenlik

Son Güncelleme: 15 HAZİRAN 2017 - TSİ 09:51

Vatandaşların giriş çıkışına kapalı olan ancak yaralıların getirilmesi, Suriye'ye geri dönüşler ve farklı sebeplerle Türkiye'ye alımlar için kullanılan Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan günlük ortalama 200 kişi giriş çıkış yapıyor.

Suriye için can damarı konumundaki kapıda nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanan parmak izi alımı ve giren her kişinin farklı açılardan fotoğrafının çekilmesiyle ülkeye girenlerin kaydı oluşturuluyor.

Türkiye'ye giriş yapmak isteyen Suriyeliler, sınırdaki ara bölgede bulunan ve 50 dönüm arazi üzerinde yer alan tır aktarım alanının üç kilometre öncesinden aramaya tabi tutularak geçişinde sıkıntı bulunmayanlar araçlarla buraya getiriliyor.

Tır aktarım alınında evrakları kontrol edilen Suriyelilerin üst araması, kapı dedektörlerinden geçirilerek yapılıyor. Yanlarında getirdikleri eşyalar da bagaj x-ray'indeki kontrolden sonra herhangi bir durum tespit edilmemesi halinde araçlara alınıyor.

Ülkeye giriş için gerekli evrak prosedürlerinin ardından hemen her Suriyelinin parmak izi alınarak, farklı açılardan fotoğrafı çekiliyor ve sisteme kaydı gerçekleştiriliyor.

AA