4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çanakkale Köprüsü için imzalar atıldı

Son Güncelleme: 17 MART 2017 - TSİ 13:15

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde temeli atılacak 1915 Çanakkale Köprüsü, tamamlandığında dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanını, Japonya’daki Akashi Köprüsü’nün elinden alacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Bugüne kadar Japonya’da yapılmış olan Akashi Köprüsü ki 1991 metre ayak açıklığı var, biz inşallah 2023 metre ayak açıklıklı 1915 Çanakkale Köprüsü ile dünyanın en büyük köprüsüne sahip olacağız” diye konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun sözleşmesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Güney Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In Kang’ın katılımıyla imzalandı.

Projelerin tamamlanmasıyla Marmara Denizi etrafında ring oluşacağını hatırlatan Arslan, Çanakkale Köprüsü’nün Ege ile Batı Akdeniz’deki yük hareketinin Avrupa’ya ulaşmasını sağlayacağını, ülkenin batısı ile Avrupa arasındaki ilişkilerde sürenin kısalacağını söyledi.

Geçiş süresi 3 dakika

Bakan Arslan, feribotla geçiş süresi ve bekleme süreleri dahil olmak üzere 1 saat süren geçişin, köprü ile 3 ila 4 dakikaya ineceğini söyledi.

Milliyet