16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Binanın sağlamlığını internetten görülebilecek

Son Güncelleme: 19 EKİM 2012 - TSİ 17:29

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye genelindeki bütün gayrimenkulleri internet ortamına taşımaya hazırlanıyor. Genel Müdür Davut Güney, 2013’te tamamlanacak proje için “Vatandaşlar satın almak istediği dairenin ne zaman yapıldığını, deprem riski taşıyıp taşımadığını tek bir tıkla öğrenebilecek.” dedi.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ortak çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte e-devlet kapısında şifre ile binanın envanterine ilişkin tüm bilgilere erişmek mümkün hale gelecek.
Örneğin satın alınmak istenen dairenin yer aldığı binanın ne zaman yapıldığı, deprem riski olup olmadığı veya kaçıncı derecede afet riski taşıdığı internet ortamında görülebilecek. Taşıtların alım satımında olduğu gibi Kadastro Veri Konsolidasyonu (KVK) sistemi sayesinde de bina envanterinin görülmesiyle birlikte dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçilmesi ve vatandaşın kafasında aldığı eve ilişkin soru kalmaması hedefleniyor. 

Türkiye genelinde 56 milyona yakın parsel olduğu bilgisini veren Güney, bunlardan 54 milyonu aşkınının kadastro bilgilerinin sisteme girişinin yapıldığını bildirdi.