11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi...

Son Güncelleme: 23 TEMMUZ 2014 - TSİ 10:05

Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir,  Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.Peygamber Efendimiz (sav.), Ramazanın son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı.Hiç şüphesiz Kadir gecesine yetişmek mü’minler için büyük bir mutluluk olduğu gibi, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır. İslam alimleri bu geceyi, namaz kılarak, Kur’an okuyarak, dua ederek, tevbe ve istiğfarda bulunaraka suretiyle ihya etmeyi tavsiye etmişlerdir.

Kadir Gecesi nasıl ihya edilmeli?

Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Allahü teâlâ indinde en kıymetli gece, Kadir Gecesi’dir.”
“Kadir Gecesi'ni, inanarak ve sevabını bekleyerek ihyâ edenin, geçmiş bütün günahlarını Allahü teâlâ mağfiret eder.”

Bu geceyi ihyâ için; kazâ namazı kılmalı, Kur'ân-ı kerîm ve ilmihâl okumalı, duâ ve tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmelidir.

Hz. Aişe (radıyallahü anha) anlatıyor: Kadir Gecesi'nde nasıl dua edeyim, dedim. Rasûlullah şu duayı okumamı söyledi: Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Ey Allah'ım! Sen hakikaten çok affedicisin, affetmeyi seversin, öyleyse beni affet.)

AKRA FM olarak tüm İslâm aleminin Kadir Gecesini tebrik ediyor, hayra ve esenliğe vesile olmasını temmeni ediyoruz.