23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Etiyopyalı Müslümanlar teravihte caddelere taşıyor

Son Güncelleme: 13 MAYIS 2019 - TSİ 10:23

Teravih namazları için ibadethanelere akın eden Etiyopyalı Müslümanlar, camilere sığamadıkları için caddeleri trafiğe kapatıyor

Başkent Addis Ababa'da yaşayan Müslümanların teravih vakitlerinde arka mahallelerdeki camilerin önlerinde sergiledikleri görüntü daha çok bir insan selini andırıyor.

Şehrin Bethel semtindeki market binasından bozma üç katlı Takva Camisi'nin önü de bu insan seline ramazan ayı boyunca şahitlik edilen noktalardan biri.

Her akşam iftardan sonra caminin bulunduğu ana cadde üzerinde toplanan binlerce kişi evlerinden getirdikleri seccadeleri yola sererek, birlikte ibadet ediyor.

Erkek cemaat, kalabalık sebebiyle ana yolun bir şeridini yaklaşık 400 metre boyunca trafiğe kapatırken, semtin kadınları arka sokakta bir araya gelerek yüzlerce metre uzunluğunda cemaat oluşturuyor.

Trafik düzeninin sağlanması için cami çevresinde onlarca kişi saatlerce gönüllü hizmet veriyor.

Hazırlıksız gelen cemaatin namaz kılması için etrafta kağıt satan seyyar satıcılar ise ramazan ayında kendilerine yeni bir geçim yolu ediniyor.

Resmi rakamlara göre yüzde 35, sivil toplum kuruluşlarına göre ise ülke nüfusunun yüzde 50'sini oluşturan Müslümanlar, başkent merkezinde ibadet edecek cami bulmakta zorlanıyor.

AA