14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Grip vücudu nasıl etkiler?

Son Güncelleme: 3 EKİM 2012 - TSİ 10:45

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıza Mete, gribin önlenmesinde ve hafif geçirilmesinde önemli yer tutan grip aşısının Ekim ayında yapılması gerektiğini söyledi.

Grip aşısı ile kış aylarında insanların başlarına gelen en sık hastalıklardan biri olan gripten yüzde 60-80 daha da korunabilineceğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıza Mete, "50 yaş ve üzerindeki kişiler, 6-23 ay arası çocuklar, kronik (uzun süreli) bir hastalığı olan ve uzun süreli bakım ünitelerinde kalan kişiler, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, astım, böbrek hastalığı, diabet gibi metabolik hastalık, anemi (kansızlık) ve diğer kan hastalıkları gibi uzun süreli ciddi sağlık problemleri yaşayan kişiler, gribin komplikasyonları açısından yüksek risk taşıyan kişilerle temas eden aile bireyleri, sağlık çalışanları grip aşısı olmalıdır" dedi.

Gribin viral bir hastalık olduğunu ve virüslerle bulaştığını belirten Dr. Mete, "Grip virüsü yapısı itibariye değişken bir virüstür. Hastalık belirtileri başlamadan 1-2 gün öncesinden itibaren toplam 7 gün boyunca bulaşıcı etkiye sahiptir. Grip hastalığı ile birlikte görülen yaygın belirtiler; ani olarak yükselen ateş, titreme, hapşırma, burun akıntısı, boğazda yanma, öksürük, baş ve kas ağrıları ve halsizliktir. En sık bulaşma yolu da tokalaşma, yakın konuşmalar gibi temastır. Bunun yanında hastaların ağız-burun akıntılarının bulaştığı eşyalara ve yüzeylere dokunduktan sonra virüsle kontamine olmuş elin ağızla ya da burunla teması ile de virüs bulaşabilmektedir" diye konuştu.

Millî Gazete