16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Meclis internet kullanımını yeniden düzenliyor

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2012 - TSİ 11:34

TBMM Genel Kurulu'nda, internet kullanımı ve çocukların internetin zararlarından korunması konusunda Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kabul edildi. Komisyon, 17 kişiden oluşacak ve gerektiğinde yurtdışında da görev yapabilecek.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ internet bağımlılığı konusunda toplumda farkındalığın artırılması gerektiğini belirtti. Bakan Akdağ, hayatı kolaylaştıran internetin yanlış ve kötü kullanımından doğan riski bulunduğunu belirtti. "Bize düşen bu konudaki mevzuatı geliştirmek, toplumun internete erişimini kolaylaştırırken zararlarından korumaktır" diyen Akdağ, konunun farklı boyutları bulunduğunu vurguladı.

İnternetin "güvenlik" boyutu bulunduğuna işaret eden Akdağ, kişisel verilerin kötüye kullanılabildiğini kaydetti. Akdağ, "İnternet üzerinden istenmeyen mesajlara maruz kalmak, siber zorbalıkla karşılaşılması konusunda hem mevzuatı geliştirmeli hem de gerekli tedbirleri almalıyız" dedi.

Konunun "internet bağımlılığı" olarak adlandırılan sağlık boyutunun da olduğuna dikkati çeken Akdağ, bilim dünyasında henüz yerine tam oturmuş bir tanımı olmamakla birlikte çocuk, ergin ve yetişkinler açısından internetin bağımlılığa dönebildiği, hayatı olumsuz etkileyebildiğinden söz edildiğini belirtti.

İnternet alanının uygunsuz içeriklere karşı da çok iyi düzenlenmesi gereğine dikkati çeken Akdağ, "Sadece müstehcenlik değil, şiddet içeren bilgi ve görüntüler çocukların ve gençlerin ruhunu ve zihnini olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin yerine göre bir müptela şeklinde bağlanabileceği bilgisayar oyunlarının vasfı çok önemlidir. Çocukları bu hususta korumalıyız" dedi.

CNNTURK