23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Derslere robot öğretmenler girecek'

Son Güncelleme: 7 NİSAN 2019 - TSİ 20:09

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Uluslararası Eğitim ve Değişim Sempozyumunda; yakın gelecekte eğitimde gerçekleşmesi beklenen gelişmeler ele alındı.

Akademik Platform ile Eğitim ve Değişim Derneği (E-Der) işbirliğinde gerçekleşen sempozyumda katılımcılara dünyanın ileri eğitim teknolojileri ve eğitimde artırılmış gerçeklik uygulamaları tanıtıldı.

Sempozyumda konuşan Akademik Platform Başkanı Dr.Naci Çağlar, teknolojideki ilerlemelerin bazen umut verici bazen de endişe verici seviyelere doğru ilerlediğini belirterek, “Hayal gibi görünen pek çok gelişmenin bir adım ötesindeyiz. Teknoloji kontrol altında tutulmaz ve insanlık faydasına hizmetten uzaklaşırsa kötü niyetli kişilere büyük güç sağlayabilir. Türkiye olarak bir an evvel adımlar atmaya başlamalı ve eğitim sistemimizi teknolojiyle daha fazla entegre hale getirmeliyiz. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeliyiz” dedi.

Eğitim ortamı değişiyor

ABD'deki bir üniversitenin Teknoloji Liderlik & İnovasyon Bölümünde öğretim üyesi olan Dr. Mesut Akdere, programda sanal gerçeklik sunumu yaptı. Akdere, şu anki teknolojiyle gerçeğe yakın ortamda ameliyat, endüstriyel eğitim gibi alanlarda yazılımlar geliştirildiğini ifade etti. Yakın gelecekte okullarda derslere robot öğretmenlerin gireceğini ve öğrencilerin sanal ortamda ileri tıp ve endüstri eğitimlerini alabileceğini anlatan Akdere, “Eskiden öğretmen bilginin tek sahibiydi. Bugün gelinen noktada ise öğrenciler öğretmenin tüm bilgisini internetten öğrenebiliyor. Yakın gelecekte bir kitap dolusu bilgi sanal ortamda uygulamaya dökülebilecek. Eğitim sistemi buna göre kendisini yenilemeli ve öğretmenler de bu değişime ayak uydurmalı” diye konuştu.

Dünya çapındaki üniversitelerin temsilcilerini ve Türk akademisyenleri ağırlayan sempozyumda kabul edilen bildiriler doi numarası ve ISSN numarası ile online olarak yayımlanacak.

Sempozyum ile ilgili ayrıntılı bilgi e-der.org adresinde yer alıyor.