8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Çin yönetimi Uygurları fişliyor

Son Güncelleme: 14 HAZİRAN 2017 - TSİ 11:39

Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskılarını Ramazan ayında yoğunlaştıran Çin yönetimi, Uygurların evlerinde oruç tutulup tutulmadığını, ibadet edilip edilmediğini izleyerek rapor ediyor.

Yerel halk Çinli yetkililerin ramazan ayı başından bu yana Uygurların evlerinde kaldığını, oruç tutulup ibadet edilip edilmediğini raporladıklarını söylüyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir Çinli polis memuru "Çin yönetimi tarafından görevlendirilen kadrolar "Birlikte Beş Şey" kampanyası kapsamında Uygur evlerini ziyaret ediyor, birlikte yemek yiyor ve aynı evi paylaşıyorlar." dedi. Polis, bu yapılanlarla halkla yakın olmanın amaçlandığını iddia ediyor.

Çin hükümetinin Uygur halkının hayat tarzını tanımayı hedeflemesinin yanında etnik ve dini politikaları yaygınlaştırmak istediğini savunan yetkili Uygurların ibadet etme ve oruç tutma konusundaki kısıtlamalarına ise net bir cevap vermedi.

Çin hükümetinin Doğu Türkistan'da engellemeleri arttırmak için gönderdiği kadrolar bölgedeki çiftçilerin evinde kalmaya devam ediyor.

Çin yönetimi yetkililerinin bazı noktalarda Uygurların oruç tutmayacağını garanti eden belgeler imzalamaya zorluyor.

haberiyat.com