19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez ülkelerinden kısa kısa...

Son Güncelleme: 14 MAYIS 2018 - TSİ 00:21

Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ramazan Ayı İşyerinde Verimliliği Yükseltiyor...

Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölgesinde yer alan 14’ten fazla ülkede 9149 katılımcı ile yapılan bir online araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 81.7’si kendilerini Ramazanda daha verimli hissettiklerini ifade ettiler. Yüzde 14 civarında katılımcı diğer zamanlarla bir fark olmadığını belirtirken, yüzde3.5’i daha az verimli olduklarını düşünüyorlar.

Aynı yarışmanın ilginç sonuçlarından biri de, katılımcıların yüzde 89.6’sı Ramazan ayında işyerindeki meslektaşlarıyla ilişkilerinin geliştiğini ifade ederken, yüzde 88.4’ü Ramazan Ayının kişisel ve profesyonel amaçlarına odaklanmada iyi bir fırsat olduğunu, çalışmaya daha iyi konstantre olup, daha verimli çalışabildiklerini düşünüyor.

Bahreyn: Tezatlar Ekonomisi

Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB) tarafından yapılan açıklamada, Milli Geliri 2017 yılında yüzde3.9 artan Bahreyn’in, Körfezde en hızlı büyüyen ekonomi olduğu duyuruldu. Bahreyn’in bu başarısında milli gelir içindeki petrol dışı üretimin yüzde 5 artmasının önemli etkisi var. İlave olarak son yıllarda önemli ölçüde yabancı yatırım çekmesi de Bahreyn’i bu zor günlerde öne geçirdi.

Öte Yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) Bahreyn’in Libya, Sudan ve Lübnan’dan sonra üç haneli borçlu ülkeler grubuna dahil olduğunu duyurdu. Bir diğer ifadeyle Bahreyn’in dış borcu milli gelirinin yüzde 100’ünü aşmış durumda. Bahreyn düzenli olarak uluslararası piyasalarda borçlanıyor.

30 Saniyede Yangına Müdahale

Dubai Sivil Savunma İdaresi, kentteki yangınların sebep olabileceği can ve mal kaybını azaltabilmek için, yeni tanıttığı sistemle, yangın ihbarından sonraki 30 saniye içinde yangına müdahale edebilmeyi hedefliyor. Mevcut sistemde 6-8 dakika arasında müdahale edilebilediğini ifade eden yetkililer, sistemin öncelikli bölgelerde 2018 yılı sonu itibariyle uygulamaya konulacağı bilgisini de duyurdular.

BAE`de Altın ve Mücevhere KDV İstisnası

Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, altın alışverişlerinde KDV uygulanmamasına karar verdi. 2018 yılının Ocak ayında yürürlüğe giren KDV, BAE’deki altın ticaretini yüzde 60 oranında düşürmüştü.

Sudan-BAE Ticaret Hacmi Büyüyor

Sudan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ticaret hacminin 4 Milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. BAE’den üst düzey ekonomi bürokrat ve işadamlarından oluşan heyetin 3 günlük Sudan ziyareti, halen 1 milyar dolar civarında olan Sudan’daki BAE yatırımının ve dış ticaretin artırılması yönünde niyet ve kararları yeşertti.

Suudi Arabistan’da Kamu Gelir ve Harcamalarında Değişim

Suudi Arabistan’da 2018 yılı başında yürürlüğe giren KDV ve diğer bazı vergilerle birlikte kamu gelirleri bir önceki yıla göre artmasına rağmen, bütçe açığının bir önceki yıla göre büyüdüğü bildirildi. Maliye Bakanlığının verilerine göre yapılan haberlerde, son bir yılda bütçeden eğitim, altyapı ve yerel hizmetlere harcanan miktar azalırken, sağlık, iç güvenlik ve savunma amaçlı harcamalarda artış görüldü.

Dubai’de 850 km Uzunluğunda Bisiklet Yolu

Dubai Ulaşım ve Yol İdaresi, 2030 yılına kadar “pedal dostu kent” projesi kapsamında, yerleşim yerlerindeki toplam bisiklet yolu uzunluğunun 850 km’ye ulaştırılmasının hedeflendiğini açıkladı.

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel