16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

NABUCCO yernine Tap seçimi maliyetten

Son Güncelleme: 29 HAZİRAN 2013 - TSİ 10:10

Azeri gazını, Türkiye’den Avrupa’ya taşımak için ‘Nabucco’ yerine TAP’ın seçilme nedenlerinin başında maliyet yatıyor.Nabucco’nun 8 milyar Euro maliyet çıkardığı projede, TAP’ın sunduğu teklif  ise yaklaşık 1.5 milyar Euro oldu.

HAZAR gazını Avrupa’ya ulaştırmak için iki enerji projesi arasında uzun süredir devam eden yarış nihayet sona erdi. Azerbaycan açıklarındaki Şahdeniz 2 doğalgaz sahasını işleten Konsorsiyum, Yunanistan, İtalya ve Güneydoğu Avrupa’daki müşterilere doğalgaz tedarik etmek üzere Trans Adriyatik Boru Hattı’nı (TAP) seçtiğini açıkladı. Böylece, Nabucco ile TAP arasındaki ezeli rekabetin galibi de resmi ağızdan teyit almış oldu. TAP, Şahdeniz 2 sahasında üretilecek gazı Türkiye’nin batı sınırına kadar getirecek olan TANAP projesinin devamı olacak; gazı Türkiye üzerinden İtalya’ya ulaştıracak. Nabucco Batı ise gazın Türkiye üzerinden Avusturya’ya ulaştırılmasını öngörüyordu. Şimdiyse, Azeri gazının fiyat açısından ne kadar rekabetçi olacağı ve hangi tarihte Avrupa pazarlarına ulaşacağı merak konusu.

Şahdeniz Konsorsiyumu, Bakü’de dün düzenlenen basın toplantısında şu açıklamayı yaptı: “Bu karar, birkaç aşamadan oluşan ‘Güney Gaz Koridoru’nun hayata geçmesinde çok önemli bir kilometre taşı niteliğinde. Güney Gaz Koridoru, Avrupa pazarlarına ilk aşamada yıllık 10 milyar metreküp Şahdeniz doğalgazı tedarik edecek. Şahdeniz 2 projesi, tüm ilgili boru hatları birlikte ele alındığında 40 milyar dolardan fazla bir yatırım gerektirecek ve yılda 16 milyar metreküp Azerbaycan gazını pazarlara taşıyacak.”

Öte yandan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, TAP projesine Türkiye’nin ortak olması için teklif aldıklarını, bu öneriyi değerlendireceklerini söyledi. Yıldız, “Konsorsiyum tarafından (üretilecek gazın) Avrupa’nın güneyine gitmesi tercih edildi. Bizim açımızdan çok bir fark yok. TAP’a ortak olma önerisi hem Şahdeniz Konsorsiyumu, hem de TAP tarafından geldi” dedi. 

Hürriyet