27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yerli otoda test sürüşü başladı

Son Güncelleme: 27 AĞUSTOS 2015 - TSİ 11:57

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin üç prototipin şu anda TÜBİTAK’ta hazır olduğunu ve test çalışmalarının başladığını bildirdi.

Bakan Işık, “Şimdi TÜBİTAK’ın kendi yaptığı gelişmeler, bu araçlara uygulanacak. Her alanda bu prototiplerin geliştirilerek, 2020 öncesinde inşallah başta ülkemiz kullanıcısı olmak üzere bütün dünya kullanıcılarına olabilecek en iyi, en uygun ve en ekonomik şartlarda sunulması için çalışma yürüyecek. Şu anda dört prototipin üçü hazır, testler başladı. İnşallah önümüzdeki günlerde bazı fotoğrafları sizlerle paylaşabiliriz” dedi.

Işık, bir Türk markasının 2020’den önce dünya yollarına yeni teknolojiyle çıkması için yapılan çalışmaların programa göre büyük bir kararlılıkla ve hızla yürüdüğünü ifade etti. Dördüncü prototiple ilgili bazı değişiklikler yapıldığını belirten Işık, “Özellikle bizim arzu ettiğimiz teknolojiyle, elimize gelmesi noktasında da bazı çalışmalar yürüyor. O da zannediyorum bir-iki ay içinde gelmiş olur” şeklinde konuştu.

Milliyet