16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Sel bir köyü yuttu

Son Güncelleme: 12 EKİM 2011 - TSİ 11:52

Antalya’da, büyük hasara neden olan şiddetli yağışın vurduğu Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesinde yaralar sarılmaya çalışıyor.

Hasarın en fazla olduğu Haskızılören köyüne ulaşım, güçlükle sağlanırken, sel sularının taşıdığı ağaç parçaları ve balçık, araçların ilerlemesini zorlaştırıyor.

Köye ulaşımı sağlayan köprünün yıkılması nedeniyle bölgeye, iş makineleri tarafından açılan yoldan geçilerek gidilebiliyor. Sel sularının büyük hasar verdiği köyde, binaların çatısına kadar taşınan ağaç kökleri, su seviyesinin ne denli yüksek olduğunu da gösterdi.

Eşyalarını aradılar

Köyde çok sayıda ev sel sularına kapılıp tamamen yok olurken, sağlam kalan binalarda da büyük hasar görüldü. Köyün ilköğretim okulu ile camisi de hasar gören yerler arasında. Daha çok yaz aylarında yayla olarak kullanılan köyde vatandaşlar, evlerinin çevresinde dolaşarak eşyalarını bulmaya çalıştı. Evleri hasar gördüğü için gece kalacak yerleri olmayan vatandaşlar, gelecek günleri yakınlarının evlerinde geçireceklerini söyledi. Büyük bir felakete şahit olan, gözleri önünde yakınlarının sel sularına kapılıp kaybolduğunu gören vatandaşların en büyük endişesi ise gelecekte ne olacağını bilememek.

Haskızılören köyünde yaşanan felaketin ardından devletin bütün imkanları da seferber edilmiş durumda. Antalya Vali Yardımcısı Turan Eren başkanlığındaki bir yardım konvoyu, dün sabah erken saatlerde köye ulaştı. Eren’e, DSİ, Orman Bölge Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi’nden ekipler ile iş makineleri de eşlik etti. Köye ulaştıktan sonra vatandaşlardan durumları hakkında bilgi alan Turan Eren, gazeteciler yaptığı açıklamada, selin dere yatağını değiştirerek köyden geçtiğine dikkati çekti.

16 evi yuttu

Yardım konvoyu ile bölgeye gelen ekiplerin vatandaşlara yiyecek maddesi de dağıttıklarını, köye su ve elektrik verilmesi çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Eren, şöyle konuştu:

Sel nedeniyle 45 ev büyük zarar gördü. Yani kullanılamaz hale geldi. 16 evi ise sel suları tamamen götürdü. 500 nüfuslu, 200 haneli bir köy burası. Bu evlerin bir kısmı yazlık olarak kullanılıyor. Yazlıkçıların da birçoğu merkeze dönmüş. Bu bizim için büyük bir şans. Yoksa can kaybı çok daha fazla olabilirdi. Köydeki okul ve cami tamamen balçık ile dolmuş durumda.

4 kişinin cesedi bulundu

Antalya’nın Serik İlçesi Gebiz Beldesi Haskızılören Köyü’nde önceki gece meydana gelen sel baskınında kaybolan 6 kişiden 4’ünün cesedi bulundu.

MİLLİYET / 12 EKİM 2011