8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa'da kapsama alanında fark ücreti olmayacak

Son Güncelleme: 13 HAZİRAN 2017 - TSİ 10:03

Avrupa Birliği kapsama alanında tek ülke oluyor. AB’nin 27 ülkesinde tek ülkede dolaşıyor gibi konuşma, kısa mesaj ve internet hizmetinden dolaşım ücreti alınmayacak.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında uluslararası dolaşım ücreti yarından itibaren kalkıyor. 15 Haziran itibariyle konuşmalardan, kısa mesajlardan ve internet hizmetlerinden uluslararası dolaşım (roaming) ücreti alınmayacak. Nisan ayında Avrupa Parlamentosu onayı alan uluslararası dolaşım ücreti konusunda operatörler uyum problemi konusunda süre istemişti. Tarife düzenlemeleri ve operatörlerin ücret hesaplama sistemleri yıllar içerisinde uyumlu hale getirilmişti.

Mobil operatörlere 30 Nisan ile 15 Haziran arasında tüm tarifelerin uyumlu hale getirilmesi için süre verilmişti. Kabul edilen yasaya göre 15 Haziran'dan itibaren AB üyesi ülkelerin vatandaşları, birlik üyesi herhangi bir ülkeye gittiklerinde konuşma, kısa mesaj gönderme ve mobil internet kullanımlarında ek ücret ödemeyecekler. Birlik içinde başka bir ülkeye seyahatlerinde ek bir ücret ödemeden elektronik postalarını okuyabilecek, haritaları kontrol edebilecek, sosyal medyada fotoğraf paylaşabilecek, telefon edip, kısa mesaj gönderebilecek.

Sabah