13 Recep 1440 | 20 Mart 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

California'da yeni evlere güneş paneli zorunluluğu

Son Güncelleme: 11 MAYIS 2018 - TSİ 10:26

ABD'nin California eyaletinde 2020 yılından sonra yapılacak bütün evlerin güneş paneli takılması zorunluluğu getirildi. Bu uygulamayla hane başı 80 dolar tasarruf edilmesi ve karbon emisyonunun azaltılması hedefleniyor.

ABD’nin batı yakasında yer alan ve ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya, 1 Ocak 2020’den sonra inşa edilecek tüm müstakil ev ve apartman dairelerinde güneş enerjisi panellerini zorunlu kılan kararı onayladı. Bu kararı alan ilk eyalet olan Kaliforniya, daha önce de 2030 itibariyle tüm hanelerde kullanılan elektriğin yüzde 50’sinin karbon salımına yol açmayan kaynaklardan gelmesini şart koymuştu.

42 milyon dolarlık yatırım

Kaliforniya Enerji Komisyonu tarafından onaylanan karara karşı olanlarsa, bu durumun yeni ev maliyetlerini 8-12 bin dolar artıracağına dikkat çekiyor. Kural, tamamen gölgede kalan evler gibi güneş panellerinin mantıklı ya da uygun maliyetli olmadığı hallerde muafiyet de getiriyor. Şu ana dek güneş enerjisine 42 milyon dolar yatırım yapan eyalette, geçen yıl kullanılan elektriğin yüzde 16’sı panellerden elde edildi.

Kural en fazla üç katlı olan evler için geçerli olacak. Sıcak ve güneşli bir iklime sahip olan California'da bu uygulama ile her ay hane başına 80 dolarlık enerji tasarrufunun sağlanması bekleniyor.

Milliyet