7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Arakan'daki durum hala vahim

Son Güncelleme: 17 MART 2015 - TSİ 11:36

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar'ın Arakaneyaletindeki insani durumun "hala vahim" olduğunu ve ülkede Müslümanların kaldığı kampların durumunun "berbat" olduğunu söyledi.

BM Cenevre Ofisi'nde devam eden BM İnsan Hakları Konseyi 28. Oturumu'nda Myanmar'daki insan hakları durumuyla ilgili raporunu sunan Lee, "Toplumlar arasındaki ortam düşmanca. Hala 2012-2014 yılları arasındaki ciddi insan hakları ihlalleri hakkında kayda değer bir soruşturma açılmadı" dedi.
Lee, "Etnik ve dini ayrımcılık ülkedeki çatışmaları körüklüyor. Parlamentoya sunulan dört tasarı hakkında ülkede dini ve etnik azınlıklar arasındaki çatışmaları arttırma riski nedeniyle endişelerim var" diye konuştu.

"Arakan'daki durum hala vahim" diyen Lee, Müslümanların kendi güvenlikleri için kamplara hapsedilmeleri hakkında hükümet tarafından gösterilen gerekçenin "rahatsız edici" olduğunu söyledi.

Myanmar'a ziyareti sırasında yerel yetkililer ve liderlerle tanıştığını belirten Lee, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arakan Müslümanlarının kamplarını gezdim. Yerinden edilen Müslümanların serbest dolaşımının ve temel haklardan yararlanmalarının ayrımcılık yapılarak kısıtlanmasına şahit oldum."

Lee, "Ziyaret ettiğim Müslümanların kaldığı kampların durumu berbat. Kamplarda kalan insanlar iki seçeneklerinin olduğunu söyledi: "Kal ve öl" ya da "Botla ayrıl". Hiç kimse bu seçenekle yüzleşmek zorunda kalmamalı" dedi.

Dünya Bülteni