19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

6. Ufka Yolculuk'ta dereceye girenler ödüllerini aldı

Son Güncelleme: 14 MAYIS 2018 - TSİ 08:09

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve 700 bine yakın kişinin yarıştığı Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerine kavuştu.

'Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası kapsamda düzenlenen ve konusu ‘Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü’ olan yarışmada dereceye girenlere ödülleri 12 Mayıs Cumartesi akşamı İstanbul'da düzenlenen törenle takdim edildi.

Doğuştan engelli olan ve arkadaşları tarafından ‘kanatsız melek’ olarak anılan Elif Melek Parlak’ın okuma azmi ise geceye damga vurdu. Ödülünü alan Elif’i bütün salon dakikalarca ayakta alkışladı.

‘Peygamberimizin hayatını öğrenmek için yarışmaya girdim’ diyen Elif’e alkışlar eşliğinde ödülü takdim edildi. Elif, ‘en azimli yarışmacı’ olarak ödüllendirildiği bilgi ve kültür yarışmasına Adıyaman'ın Kahta ilçesinde girmiş; sınav sırasında kendisine yardımcı olan görevli ile fotoğrafı basında yer almıştı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gecede, program için İstanbul’a davet edilen dünyaca ünlü müzik grubu DEBU da sahne aldı.

Dereceye girenler ödüllerini aldı

Yaşlara göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride dereceye girenler ödüllerine kavuştu. Yazılı yapılan kategorilerde ilk üçe girenlere tercihlerine göre, umre seyahati ile para ödülü veya dost ülkeye yolculuk ile para ödülü ya da ödülün tamamına denk para ödülü; 4 ile 10’ncu olanlara tablet bilgisayarlar hediye edildi. Online sistemde dereceye giren ilk üç isme ise yine tercihlerine göre bilgisayar ya da para ödülü verildi.

Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil bilgi yarışması
Yarışmaya 98 ülkeden katılım sağlandı. Yurt içi ve yurtdışından 695 bin 215 kişinin katıldığı yarışmanın, test usulü yazılı ile Türkçe online sınavı 8 Nisan’da; İngilizce ve Arapça online sınavları ise 6 Mayıs’ta yapıldı.