21 Zilka'de 1441 | 12 Temmuz 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Siber dolandırıcılar mail ile tuzağa çekiyor

Son Güncelleme: 12 HAZİRAN 2019 - TSİ 10:06

Siber dolandırıcılar, kullanıcıların bilgilerini ve verilerini çalmak için pek çok yöntemi deniyor.

Bunlardan sonuncusu ise hayrete düşürdü. Ramazan Bayramı vesilesiyle resmi tatilin 10 güne çıkarılmasıyla yeni bir yöntem denenmeye başlandı. Veri tabanlarına kayıtlı olan kullanıcılara e-posta gönderen dolandırıcılar, bu kez ‘tatil faturası’ numarası yöntemini denedi. Kullanıcılara gönderilen e-postada, “Umarım harika bir tatil geçirmişsinizdir? Ödeme için fatura ekledim, onayladıktan sonra atmam gereken adımı bildirin” deniliyor. Bu mailin içinde ise metin (.txt) formatında bir dosya bulunuyor. E-postayı okuyup, merak içinde ekli olan dosyaya basan kullanıcılar ise tuzağa düşmüş oldu.

Oltalama saldırısı

Söz konusu dosyanın içinde ise zararlı yazılım yüklü. Yani basıldığında aktif hale gelerek, kullanıcıların e-posta hesapları gibi bilgileri ele geçiriliyor. Bu yöntem, son yıllarda oldukça popüler bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Oltalama (Phishing) olarak ifade edilen bu yöntemle, kullanıcılara belli bir para ödemesi gerektiği bildiriliyor. Ödeme yapmak isteyen kullanıcıların kredi kartı bilgileri de ele geçirilerek dolandırma işlemi başarıyla tamamlanıyor. Sadece e-posta değil, aynı zamanda sosyal ağlardaki direkt mesajlar üzerinden de oltalama yöntemi kullanılarak dolandırıcılık gerçekleştiriliyor.

Hürriyet