26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

MEB'den 'seçmeli derslerde yönlendirme yapmayın' uyarısı

Son Güncelleme: 5 ŞUBAT 2016 - TSİ 10:54

İlkokulların 4, ortaokulların 5, 6, 7, 8 ve liselerin 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin gelecek yıl alacakları seçmeli ders tercihlerini 19 Şubat’a kadar okul müdürlüklerine veli dilekçesiyle başvurarak bildirmeleri gerekiyor.

Öğrenciler üç asıl ve bir yedek olmak üzere 4 ders seçebilecek. En az 10 öğrenci aynı dersi isterse ilgili seçmeli ders okutulabilecek. MEB’in seçmeli derslerle ilgili illere gönderdiği yazıda ise yönlendirme yapılmamasıistenerek, “İlgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul yönetimlerince, öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyecek.

Okullarda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı dersler seçilirse öncelikle diğer okullardan maaş veya ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek. Bunun da mümkün olmadığı hallerde ücretli öğretmen görevlendirilerek bu dersler açılacak. Seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimine yönelik yapılacak işlemler konusunda öğrenci ve veliler okul müdürlükleri tarafından bilgilendirilecek” denilmişti.

Hürriyet