14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bozulmak üzere olan gıdaya sensörlü tespit

Son Güncelleme: 22 KASIM 2016 - TSİ 10:46

Marketlerde soğutucu dolaplarda muhafaza edilmesi gereken gıdaların yeri veya ısısı değişince uyarı veren sensör geliştirildi. Bu sayede gıda zehirlenmeleri ve israfın önüne geçilebilecek.

Yeditepe Üniversitesi araştırmacıları, marketlerde serin dolaplarda muhafaza edilmesi gereken ancak farklı reyonlarda unutulan veya bırakılan ürünlerin yerini anlık olarak tespit edebilecek bir ısı ve ivme sensörü geliştirdi. Et, tavuk, balık, yumurta gibi serin dolaplarda bekletilmesi gereken ürünlerin farklı yerlerde unutulup bırakılarak israf olmasın ve gıda zehirlenmelerine yol açmasının önüne geçmek amacıyla Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Topaloğlu önderliğinde bir çalışma yapıldı. sağlıklı gıda için takip yapan ve israfı önleyen akıllı kutu üzerindeki ısı ve ivme sensörü yardımı ile ürünün ısısı ve yer değiştirmesi anlık takip edilebiliyor.

Sesli görsel ve sanal uyarı

Bu takip, kutu üzerinde veya aparatta yer alan düşük güç tüketen işaretçi yardımıyla mağaza içerisine yerleştirilmiş, oldukça düşük maliyetli mikrobilgisayarlarla haberleşmeyi sağlamayı hedefliyor. Kutu üzerinde yer alan sesli ve görsel ikaz sistemi dışında sistemin e-posta, mesaj gibi çeşitli kanallardan da reyon görevlilerine bilgilendirme yapacağını söyleyen Topaloğlu, “Bu tip bir ürün markette bulunması gereken reyon dışında bir yere çıkarılması ya da unutulması halinde yerinin tespit edilip muhtemel sağlık sorunu ve israfın önüne geçmek çalışmamızın ana sebepleri arasında” dedi.

Milliyet