9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Avrupa’da yumurta krizi büyüyor

Son Güncelleme: 11 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:40

Avrupa ülkelerinde görülen yumurta krizini değerlendiren Yum-Bir Başkanı Konya, "AB'ye ihracatımız yok. Ancak arz sıkıntısı halinde ihtiyacı karşılayacak kapasitemiz var" dedi.

Belçika ve Hollanda’daki tavuk çiftliklerinde yasak olmasına rağmen kullanılan Fipronil adlı böcek ilacının neden olduğu kriz büyüyor. Yumurta krizi nedeniyle bazı çiftlikler kapatıldı. İngiltere, Fransa ve Almanya bu iki ülkeden yumurta ithalatını izlemeye aldı.

Fransa Tarım Bakanlığı, ülkenin 5 ayrı bölgesindeki şirketlere “Fipronil” ilacı bulaşmış yumurtaların dağıtıldığını, Fransa’ya gelen ilaçlı yumurtaların soruşturulduğu, belirlenmesi durumunda derhal imha edileceği kaydedildi.

AB ülkelerine doğrudan ihracatı olmayan Türk üreticiler krizde devreye girmeye hazır olduklarını açıkladı. Daha önce de kuş gribi vakalarında Türkiye yakın coğrafyalara yumurta ihracatını artırmıştı. AB’nin talebi halinde ihracat yapabilecek kapasitesi olduklarını belirten Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Başkanı Hasan Konya, 2015’te 786 milyon dolar değerinde yumurta ihraç eden Hollanda'nın Türkiye’nin en büyük rakibi olduğunu söyledi.

Konya, "AB’de olası arz sıkıntısında pazar payımız artabilir. Ancak bu değişim Brezilya, Ukrayna ve ABD ile olan rekabet nedeniyle çok büyük olmayabilir” dedi. Türkiye’nin 2017 Ocak-Nisan dönemindeki yumurta ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 59 artarak 132 milyon 516 bin dolara ulaşmış, bu artışta Türkiye’nin rakipleri İran, Ukrayna ve İspanya gibi ülkelerde görülen kuş gribi vakaları etkili olmuştu. Konya, “Mevcut potansiyelimizin üzerinde bir talep oluşursa fiyatlar artabilir. Havalar serinlemeye başladığında normal olarak yumurta tüketimi artar ve bu da fiyatlara yansır” şeklinde konuştu.

Fipronil adlı böcek ilacının Türkiye’de kullanımının yasak olduğunu vurgulayan Konya, “Ülkemizde haşere ile mücadelede bitkisel ürünler kullanıyoruz. Düzenli analizleri yapılır. Tüketicilerimiz yumurtayı rahatlıkla tüketebilirler. Endişeye paniğe gerek yok. Ürünlerimiz sağıklı” dedi.

Türkiye’de geçen yıl 18 milyar 97 milyon 605 bin adet tavuk yumurtası üretilirken, bunun 4 milyon 700 bin adeti ihraç edilmişti. Türkiye’nin en önemli pazarı yüzde 80’lik pay ile Irak.

Fipronil nedir?

Kedi ve köpeklerde pire, bit, kene tedavisinde kullanılan Fipronil’in hem AB hem de Türkiye’de tavuklarda kullanımı yasak. Fazla tüketilmesi durumunda böbrekler, karaciğer ve tiroid bezleri üzerinde tehlikeli olabiliyor.

Dünya