7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Yeni boru hattı

Son Güncelleme: 25 MAYIS 2013 - TSİ 10:09

Dünya enerji piyasalarında son dönemin üzerinde en çok senaryo üretilen konularından biri Kuzey Irak’tan Türkiye’ye uzanacak yeni boru hatları. Irak’tan daha fazla petrol ve gaz Türkiye’ye akacak, ancak hangi hatlar aracılığıyla gelecek, herkes bu sorunun cevabını bekliyor.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetim (KRG) tamamlanmak üzere olan bir doğalgaz boru hattının rotasını değiştirerek, Türkiye sınırındaki Fişhabur ölçüm istasyonuna doğru çevirdi. İşte bu boru hattının günlük 300 bin varil petrol taşıma kapasiteli yeni bir ham petrol boru hattına çevrileceği ve eylül ayına kadar tamamlanmış olacağı belirtiliyor.

Ankara’daki yetkililer “ihtiyatlı” yaklaşım içinde. Bir yanda Erbil ile Bağdat arasındaki dengeyi bozmamaya yönelik kaygılar, bir yanda da ucuz ve erişimi kolay Kuzey Irak enerji kaynakları var. Enerji Bakanlığı yetkilileri, ilk hedeflerinin mevcut Irak-Türkiye Boru Hattı’nın kullanılmayan kapasitesini de devreye almak olduğunu söylüyor. Yeni boru hatları ise daha orta vadeli bir hedef. Iraq Oil Report ise Patrick Osgood imzalı haberinde günlük 300 bin varil ham petrol taşıyabilecek inşa halindeki yeni boru hattının fotoğraflarını yayınlayarak, “Bu yeni altyapı Irak’taki ekonomik ve siyasi güç dengelerini değiştirecek” notu düştü.


Hürriyet