23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Üç aylar, feyz dolu günler, geceler geliyor

Son Güncelleme: 21 ŞUBAT 2020 - TSİ 10:25

İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin "üç aylar"  üzerine Kadın ve Aile Dergisi'nde kaleme aldıkları başmakaleyi istifadenize sunuyoruz.

Ne güzel bir mânevî ve rûhanî mevsim var önümüzde! Allah’ın lütfuna, inayet ve nusretine ermek için ne güzel fırsatlar peş peşe gelmekte! İşte, ‘ÜÇ AYLAR’ dediğimiz mübarek mevsim başlıyor, Receb-i şerîf geliyor.

Receb, tevbe ayı, davranma ve uyanma ayı, ibadete yönelme ayı; dinî yönden çok mühim ve muazzam bir ay! Allahu Teâlâ’nın kullarını çok afv ü mağfiret eylediği, yapılan âmâl-i sâlihaya, hayrât ü hasenâta kat kat, bol bol mükâfat verdiği bir ay!

Bu mânevî mükâfatlara, rahmet, feyz ve bereketlere nail olabilmek için bizim de gayrete gelmemiz, harekete geçmemiz lazım! Çünkü Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve âlihî ve sellem) hazretleri de Receb ayına çok itibar eder, bu ayda ibadet ve taatlerini daha da artırır, onun pek çok günlerinde oruç tutar, gecelerini sabahlara kadar uyanık geçirir, ihya eylerdi...

O halde, siz de davranın, İhlas ve içtenlikle, ‘tevbe-i nasûh’ ile tevbe edin, ahvalinizi ıslaha girişin, yönünüzü hak yola çevirin, Allah’a yönelin, O’nun rızası yoluna gelin, takvaya sımsıkı sarılın, ibadet ve taatinizi artırın, güzelleştirin; nefsi terbiye için çokça oruç tutun. Kur’ân-ı Kerîm’i anlayarak okuyun, ziyade hayr ü hasenât yapın; fakirleri, muhtaçları sevindirin, gönül kazanın!

Önce ailenize, çoluk çocuğunuza sahip olun, sonra halka halka faaliyetlerinizi genişletin!

Haramların, günahların her çeşidinden şiddetle sakının, dikkatle uzak durun!

Toplumu düzeltmeye, halkı irşada çalışın; konu komşu, eş dost, akraba ahbab, uzak yakın herkesi, her fırsatta hayra ve hakka teşvik edin, emr-i mâruf nehy-i münker yapın! 

İslâm’a hizmet azminizi bileyin, şevke gelin, gayretinizi artırın, güç ve kuvvetinizi tazeleyin, yeniden konsantre olun! Bir gün ansızın ölebileceğinizi, belki bir dahaki ‘üç aylar’a yetişemeyeceğinizi düşünün! Ömr-i azîzinizin bir saniyesinin bile kıymetini bilin, onu iyi değerlendirin, boşa geçirmeyin!

Hepinizin Üç Aylar’ını, Receb-i şerîflerini, Regaib ve Miraç kandillerini candan tebrik ederim. Mevlâm cümlenizi iki cihanda bahtiyar kılsın, dareynde gönüllerinizin muratlarını versin, mârifetullaha, muhabbetullaha, rıdvanullaha sahip ve mazhar buyursun, sevdiklerinizle beraber cennetine dâhil ve cemalini müşahede şerefine nail eylesin! Âmîn, bi-hürmeti’smihi’l-a’zam ve bi câhi nebiyyihi’l-ekrem sallâllâhu aleyhi ve âlihî ve sellem.

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan, Aralık 1993