18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yurtdışı oylarına kozmik güvenlik

Son Güncelleme: 2 HAZİRAN 2014 - TSİ 10:51

YSK, Cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlıklarına hız verirken, seçimin yurtiçinde ve yurtdışında nasıl yapılacağına ilişkin genelge çalışmalarını olgunlaştırdı. Oy pusulalarında sadece adayların isminin yer alacağı seçimlerin yurtdışı ayağı için YSK yaklaşık 70 milyon TL harcayacak.

Yurtdışına yönelik genelgede yer alacak hükümler özetle şöyle:

4 GÜNDE OY KULLANILACAK: Yurtdışında 56 ülkede oy kullanılacak. Türk nüfusunun yoğunlukla yaşadığı ülkelerde oy kullanma süresi 4 gün olacak.

RANDEVU ALINACAK: Oy kullanma randevulu sistemle gerçekleşebilecek. Oy kullanma tarihleri ve saatleri belirlenerek YSK’nın internet sitesinde yayınlanacak. Berlin’de Olimpiyat stadında oylar kullanılacak. Diğer ülkelerde de fuar alanları, spor salonları gibi yerler kiralandı.

KOZMİK SANDIK ODALARI: 4 gün oy kullanma süresi olan yerlerde büyükelçilik veya konsolosluklarda özel kozmik odalar hazırlanacak. 3 siyasi parti temsilcisinden ‘sandık koruma kurulu’ oluşturulacak.

UÇAKLARLA TÜRKİYE’YE: Oylama sonunda sandıklarından çıkan oylar torbalara konularak büyükelçilik tarafından sandık kurulu huzurunda mühürlenecek. Sonra yine 3 siyasi parti temsilcisinden oluşacak ‘sandık taşıma kurulu’, oy pusulalarını Türkiye’ye getirecek.

ANKARA’DA SAYILACAK: Yurtdışında kullanılan oylar, Türkiye’de sayılacak. Dünyada oy pusulaları sayımı yapılmadan tarifeli veya kiralanacak özel uçaklarla Ankara’ya getirilecek. Sayım ATO Kongre Merkezi’nde yapılacak. 1300 sandık kurulacak. Sandık görevlileriyle ve parti temsilcileriyle birlikte 10 bin kişi sayımla uğraşacak. Yurtdışı oylamaları için YSK bütçesinden yaklaşık 70 milyon TL harcama yapılacak.

Milliyet