29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Yerli otomobil için Bursa-İstanbul işbirliği

Son Güncelleme: 16 ARALIK 2015 - TSİ 08:56

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile İstanbul Sanayi Odası (İSO), Marmara Bölgesi'ni yüksek teknoloji ve inovasyon merkezi haline getirmek üzere işbirliği protokolü imzaladı. Marmara Bölgesi'ni sanayi havzası haline getirecek protokol, Bursa'yı yerli otomobilin merkezi olarak konumlandıracak.

İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'daki ana ve yan sanayi de sisteme entegre edilecek. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Marmara Havzası'nın ekonomik gücünü işbirliği sayesinde daha da yukarıya taşımayı hedeflediklerini söyledi. Burkay, "Türkiye kendi otomobilini üretme noktasında cesur ve doğru bir adım attı. Bursa iş dünyası olarak biz de ilk Türk markasının üretimine talip olduk. Merkezi Bursa'da olacak yerli otomobil üretimini İstanbul Sanayi Odası ile İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'daki ana ve yan sanayimizi entegre ederek planlayacağız" dedi.

Sanayi havzası kuruluyor

Marmara Bölgesi'nin bir sanayi havzası olarak bütünsel bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini belirten İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, şunları anlattı: "Gelişmiş sanayi altyapılarıyla İstanbul ve Bursa'nın böyle bir perspektifte özel bir konumu olacak. Bölgede en önde gelen bu iki şehrin işbirliği, Kocaeli başta olmak üzere bölgedeki diğer şehirleri de olumlu etkileyerek bir sinerji oluşturma potansiyeline sahip."

Sabah