23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bu gece Mi'rac Kandili

Son Güncelleme: 21 MART 2020 - TSİ 11:34

Mir'ac Kandili, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAS.) semaya yükselişini ifade eden gündür.

Hazreti Peygamber Mir'ac gecesinde, Allah'ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam'ın rehberliğinde  Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan semaya, yüce âlemlere ve ilahi huzura yükseldi.

Mi'rac Kandili, üç ayların ilki olan Recep ayının 26. günü olan 21 Mart 2020 Cumartesi akşamı idrak edilecek.

Peygamber Efendimiz'in (SAS.) Allah'ın huzuruna çıkması için göğe yükseltilmesi sırasında diğer peygamberleri görmesi hadisesi İslam kaynakların sahih olarak sabittir.

İsra hadisesi Kur'an-ı Keri'de İsra Suresi'nde şöyle geçmektedir: "Bir gece, kendisine bazı âyetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir"

Beş vakit namaz Mi'rac gecesinde farz kılındı, Allah'a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi verildi ve Mi'rac gecesinde "Amenerrasulü" diye başlayan Bakara Suresi'nin son iki ayeti indirildi.

Bu günlerin kıymeti bilinmeli

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi, kandiller üzerine kaleme aldığı başmakalesinde "Receb-i şerîf geçiyor, tevbe ayı; oruç ayı; hazırlık ve ekim ayı bitmek üzere...Aziz ömürlerimiz rüzgâr gibi geçiyor, yıllar sular gibi akıyor, hayat sermayemiz gittikçe azalıyor...Ömür muhasebemizin hâsılası ne? Kârda mıyız, zararda mı? Huzura kabul edilebilecek miyiz? İki cihan güneşinin iltifatına nail olabilecek miyiz?" diyerek şu hatırlatmada bulunuyor:

"Şaban’da Resûlullah Efendimizin (sas.) sünnet-i seniyyesine sımsıkı sarılmalı, ona çok çok salât u selâm getirmeli, Ramazân-ı şerîfe iyice hazır hâle gelmeliyiz."

AKRA'DA Mi'rac Özel yayın akışı

AKRA'da gün boyunca Mi'rac Kandili özel yayını olacak. Kandil özel programları ile ilgili detaylı bilgi akradyo.net adresinde yer alıyor.