7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Hava yolu şirketleri boş uçaklarla uçuyor!

Son Güncelleme: 11 MART 2020 - TSİ 09:19

virüs uluslararası hava trafiğini etkiledi. Avrupa Birliği kuralları doğrultusunda hava yolu şirketleri belli hatlarda uçuş haklarını kaybetmemek içinde bir yolcu bile olmayan uçakları kaldırıyor.

İngiliz havayolu şirketleri uçuş slot'larını (hatta uçuş izni) kaybetmemek uğruna boş uçaklarla seyahat ediyor.

havacılık kuralları çerçevesinde bir uçuş şirketine verilen uçuş slotları’nın yüzde 20'sinden fazlası firma tarafından kullanılmazsa uçuş slotları başka bir hava yolu firmasına geçiyor.

Hava yolu şirketleri şu an virüsten dolayı uçuşlar az olduğu için boş uçak kaldırmanın masrafını üstlenmek istemiyor olsalar da önümüzdeki dönem için uçuş slotlarını da rakiplerine kaptırmamaya bakıyorlar.

Son günlerde bazı İngiliz hava yolu şirketlerinin içinde bir yolcu bile olmayan uçakları uçurduğu belirtiliyor. Bu uçuşlara ‘hayalet uçuş’ ismi veriliyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps dün kaleme aldığı yazılı açıklamasında havacılık kurallarının şu dönemde biraz esnetilmesini tavsiye etti.

İngiltere, Avrupa Birliği'nden çıkmış olsa bile hali hazırda her mevzuatı uygulamaktan tam olarak sıyrılabilmiş değil.

İsmini vermeyen bir havacılık şirketi sorumlusu önümüzdeki üç hafta boyunca düzenledikleri 32 uçuşun doluluk oranının yüzde 40 olduğunu söyledi. Söz konusu zaman diliminde 5.200 boş koltuk ile uçulacak.