18 Zilhicce 1441 | 8 Ağustos 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Servisçiler eğitimden geçecek

Son Güncelleme: 18 EYLÜL 2017 - TSİ 10:46

Okul servis şoförleri ile otopark görevlilerine yönelik yeni düzenleme getiren Mesleki Yeterlilik Kurumu, verilecek eğitim ve yapılacak sınavlar ile servis şoförlüğünü ve vale olmayı standart bir hale getirecek.

Son olarak İstanbul’da servisçiler arasında yaşanan çatışma sonrası kamuoyundan yükselen tepkiler sonucunda okul servisi şoförlerine ‘mesleki yeterlilik belgesi’ zorunluluğu getirildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, yapılacak sınavı kazanan servis şoförlerinin belge alacakları, belgesi olamayanların ise servis şoförlüğü yapamayacaklarını ifade etti.

Yüz kızartıcı suça müsamaha yok

Ceylan, “Sınav öncesi pedagojik formasyon eğitimi alacak olan sürücüler, kişisel gelişim ile ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip olup olmadıklarını kanıtlamak zorunda kalacaklar. Çevre kontrolleri, iş sağlığı ve güvenliği, işin yürütümü ile ilgili psikoteknik konulardan teste tabii tutulacaklar. Söz konusu mesleki yeterlilik belgesi, yüz kızartıcı suçtan sabıkası bulunan sürücüleri de okul servis şoförlüğünden uzak tutacak.”

Belgeler 5 yılda bir yenilenecek

Herhangi bir suçtan sabıkası bulunmayanların ise mesleki yeterlilik belgesi alabileceğini ve söz konusu belgenin beş yılda bir yenileneceğini belirten Başkan Ceylan, trafikteki denetimleri trafik polisleri yapacak. Belgesi bulunmayan şoförlere cezai yaptırım uygulanacak. İlerleyen dönemde yapılacak düzenlemelerle belgenin denetimini de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmasını amaçlıyoruz.”

Otopark görevlileri de düzenlemeye tabi

MYK’nın otopark görevlilerine yönelik çalışmalarından da bahseden Ceylan, kimi zaman otopark görevlilerinin karıştığı olayların da önüne geçmek için yaklaşık bin otopark görevlisini teorik ve pratik eğitimden geçireceklerini ve onlara öfke kontrolü ile doğru iletişim kurmayı öğreteceklerini belirtti.

Önce teorik sonra pratik

Otopark görevlilerinin mesleki yeterlilik belgesi alabilmesi için öncelikle yapılacak olan teori sınavına ve daha sonra uygulanacak olan pratik sınavdan başarı sağlamaları gerektiğini vurgulayan Ceylan, Bu belge hem ülkemizde hem Avrupa’da geçerli bir belge. Yani mesleklerini Türkiye’nin dışında Avrupa’da da yapma imkânına kavuşmuş olacaklar. Şuan 80 kuruluşa yetki verdik, 1 milyon 500 bin kişiyi sınav ve belgelendirme yetkisine sahipler.”

Milli Gazete