16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ilaç Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Halk ilaç kullanımında bilinçli değil
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, ilaç tüketiminin artmasında aile hekimlerini suçlayıcı yaklaşımları eleştirerek, sorunun halkın ilaç tüketimi konusundaki "bilinçsizliğinden" ve akılcı ilaç tüketimi konusunda ulusal eylem planı bulunmamasından kaynaklandığına dikkat çekti

İlaca yüzde 10 indirim geliyor
Bu yıl ilaca 15,6 milyar TL bütçe ayıran Sosyal Güvenlik Kurumu, ilaç masraflarının bu rakamın çok üzerine çıkması üzerine tasarruf tedbiri aldı.

Tehlikeli ilaç deneylerinde 1730 kişi öldü
Independent gazetesinin haberine göre yoksul ve kalabalık nüfusu, yasal düzenlemelerin gevşekliği gibi nedenlerle Hindistan son beş yılda Batılı ilaç devlerinin araştırma maliyetlerinin düşürmesini sağlayan bir tür sömürge haline geldi.

İlaçta 'vatandaş faturası’ belgede
İlaç firmalarının indirim faturasını vatandaşa kestiği belgelendi. Eczanelere gönderilen fiyat listesine ilk kez "hastadan alınacak fark" ibaresi girdi.

İlaç devlerine rest
341 ilacın ödeme listesinden çıkarılması gündemde. Kanser ve insülin ilaçları da indirimden muaf tutulacak. Fiyatta indirim kararını uygulamayıp eczaneye ilaç sevkıyatını durduran daha sonra da aradaki fiyat farkını vatandaşa yıkmaya çalışan ilaç firmalarına yaptırım geliyor.

142 ilacın daha iskontosu kaldırılacak
Kamu kurum iskontoları ve ilaç fiyatlarındaki düzenlemeler sonrası yaşanan ilaç sıkıntısının çözümü için yeni bir adım daha atıldı. Bir süre önce 125 ilacın kamu kurum iskontosunda eskiye dönülmesi kararı alan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 142 ilaçta da aynı uygulamaya gidilmesine karar verdi.

İlaçlardaki isim karmaşası Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi
Sağlık Bakanlığı isimleri aynı fakat kullanım alanları farklı ilaçların oluşturduğu karmaşayı önlemek için harekete geçti. Bakanlık, bu tür ilaçların üzerindeki uyarıların daha belirgin olmasını istedi.

Bu dört ilaca dikkat
Sağlık Bakanlığı, bir antibiyotik ve epilepsi ilacıyla, iki ülser ilacının piyasadan geri çekilmesine karar verdi.

İlaçlara Braille alfabesi geliyor
Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile İşitme Engelliler Federasyonu arasında imzalanan protokolle işitme engellilerin ilaca daha güvenli erişimi sağlanacak.

SGK evdeki ilacı tek tek sayacak
Bir süredir ilaç harcamalarını kontrol altına almak için eylem planları hazırlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), evlerde ne kadar ilaç bulunduğunu, bunların ne kadarının kullanıldığını belirlemek amacıyla anket yaptıracak.

İlaç kalıntısı GDO gibi tehlikeli
Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, meyve ve sebzelerdeki ilaç kalıntılarının, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) ve hormondan daha tehlikeli olduğunu söyledi. Gençer, ''En büyük zarar ürünler üzerinde kalan böcek ilaçlarıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

Antibiyotiklere dirençli GDO'lara ithalat yasağı
GDO ve ürünleri, insan ve hayvanların tedavisinde kullanılan antibiyotiklere direnç genleri içermesi halinde, bu genlerin sağlık, çevre ve biyolojik çeşitliliğe zararlı olmadığı tespit edilmedikçe ithal edilemeyecek ve piyasaya sürülemeyecek.

Ağrı kesicilerle yaşıyoruz
Türkiye’de, reçetesiz ve gereksiz ilaç kullanımının yaygın olduğu, özellikle antibiyotik, ağrı kesici, romatizma, mide, alerji, tansiyon, antidepresanların ve vitaminlerin kullanımının giderek arttığı belirtiliyor.

Tübitak ‘kişiye özel ilaç’ dönemini başlatıyor
Dünyada bir süredir üzerinde önemli çalışmalar yapılan “genetik özelliklere göre tedavi” yöntemi, TÜBİTAK’ın da gündem maddesi oldu.

İlaçta takip sistemi kuruldu
İlaçta rüşvet ve kaçakçılığa karşı mücadelede Sağlık Bakanlığı teknolojiyi kullanacak. İlaç Takip Sistemi ile bu alanda önemli bir başarı yakalayan kurum, şimdi de şirket, doktor, eczane ve hasta arasındaki ilaç trafiğini canlı yayında harita üzerinden izleyecek.