16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

142 ilacın daha iskontosu kaldırılacak

Son Güncelleme: 6 OCAK 2012 - TSİ 16:53

Kamu kurum iskontoları ve ilaç fiyatlarındaki düzenlemeler sonrası yaşanan ilaç sıkıntısının çözümü için yeni bir adım daha atıldı. Bir süre önce 125 ilacın kamu kurum iskontosunda eskiye dönülmesi kararı alan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 142 ilaçta da aynı uygulamaya gidilmesine karar verdi.
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, ilaç firmalarının, iskonto oranlarının yüksek olması gerekçesiyle kendilerine birkaç kez başvuruda bulunduğunu hatırlatarak, son olarak 300 ilaç hakkında yapılan talep üzerine Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunun konuyu tekrar değerlendirmek üzere geçen hafta toplandığını söyledi.
Komisyonun, çoğu kanser ve kan ilacı olan 142 ilacın yüzde 7,5 oranındaki son kamu kurum iskontolarının kaldırılarak, bu ilaçların iskonto oranlarında eskiye dönülmesi kararı aldığını ifade eden Karaşen, şunları kaydetti:
''Söz konusu 142 ilacın çoğunun fiyatı çok düşük. Bu ilaçların muadili bulunmuyor. Bu nedenle bu ilaçların piyasadan çekilmesi durumunda vatandaşların mağdur olması söz konusu olabilir. Bunu dikkate alarak 300 ilaç hakkında titizlikle yapılan inceleme sonucunda 142 ilacın kamu kurum iskontosunda eskiye dönülmesi kararı alındı. Düzenlemeyle hastaların sağlığını olumsuz etkileyecek, mağduriyetine sebebiyet verecek bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçildi. 142 ilacın daha kamu kurum iskontosunun kaldırılmasına ilişkin karar en kısa zamanda yayımlanacak.''
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun toplam 267 ilaçta iskontodan vazgeçmesi 1 milyar 350 milyon liralık tasarrufun önemli bir kısmından da vazgeçmesini beraberinde getirdi. SGK'nın hastanın ilaca erişebilmesi için göze aldığı 1 milyar liraya yakın harcamaya rağmen bazı eczanelerin hala söz konusu ilaçlar için fark istemesi Kurum yetkililerini harekete geçirdi. SGK, listesi yayınlanan 267 ilacı vermeyen eczanelere sert tedbirler uygulama kararı aldı.
Eczacılar ise kendilerine tebliğin ulaşmadığını o yüzden hastalardan hala fark istemek zorunda kaldıklarını kaydediyor.