16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Halk ilaç kullanımında bilinçli değil

Son Güncelleme: 10 EKİM 2011 - TSİ 12:34

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, ilaç tüketiminin artmasında aile hekimlerini suçlayıcı yaklaşımları eleştirerek, sorunun halkın ilaç tüketimi konusundaki "bilinçsizliğinden" ve akılcı ilaç tüketimi konusunda ulusal eylem planı bulunmamasından kaynaklandığına dikkat çekti

Sağlık-Sen Başkanı Memiş yaptığı yazılı açıklamada, aile hekimlerinin ilaç kullanımı konusunda sahada yalnız kaldığını belirterek, "Aile hekimine istediği ilacı yazdırmak için giden vatandaş, talebi gerçekleşmediğinde aile hekimini şikayet ediyor. Mülki amir anında soruşturma başlatıyor. Aile hekimleri, vatandaşların bilinçsizliği ile keyfi denetim mekanizmalarının mağduru olmaktadır. İlaç kullanımında israfı önlemek için, vatandaştan 3 TL almak, aile hekimini cezalandırmak çözüm değil. Tüm tarafları kapsayacak ve bütünlük içinde uygulanabilecek yapısal tedbirler alınmalı" dedi.

Aile hekimlerine fazla ilaç yazdığı gerekçesiyle negatif performans uygulanması fikrinin, halihazırda uygulanan meslek onurunu zedeleyici ceza mekanizmalarından farklı olmayacağını ifade eden Memiş, "Soruna samimiyetle çözüm aranıyorsa, akılcı ilaç kullanımını teşvik edici tedbirler almak daha çağdaş bir yaklaşım olur. Akılcı ilaç kullanımı konusunda ulusal bir eylem planı oluşturulmalı, eğitimler yaygınlaştırılmalıdır" diye konuştu.

-SAĞLIK-SEN'DEN AİLE HEKİMLİĞİ TÜRKİYE ARAŞTIRMASI-

Sağlık-Sen'in Türkiye çapında 362 aile hekimi ile yaptığı araştırma sonuçlarına göre, aile hekimleri, bürokratik müdahaleler ve keyfi ceza mekanizmalarının, görevlerini yapmalarını zorlaştırdığını düşünüyor. Araştırmaya katılan aile hekimlerinin yüzde 93'ü ceza cetvelindeki kriterlerin objektif olmadığını düşünüyor. En çok baskı hissettikleri sorunları, idarecilerin hesap sorucu yaklaşımları ve sürekli değişen mevzuat uygulamaları olarak gösteriyorlar. Denetim ve disiplin mekanizmalarının idarecilerin keyfi tutumlarını önleyici netlikte olması ve pozitif performans gibi beklentilerini ortaya koyuyorlar.

Araştırmaya katılan aile hekimleri ayrıca halkın aile hekimliği ile ilgili bilgisinin artırılması ve sorumluluk bilincinin oluşturulması için, Sağlık Bakanlığının tanıtım yapmasını istiyor.

MİLLİ GAZETE / 10 EKİM 2011