11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

rusya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çin ve Rusya 7 milyar dolarlık 16 anlaşma yaptı
Rusya Başbakanı Vladimir Putin''in Çin''e yaptığı ziyarette iki ülke arasında milyarlarca dolarlık anlaşma sağlandı.

BDT ülkeleri serbest ticaret anlaşmasını imzaladı
BDT ülkeleri bir kısım istisnalar dışında gümrük vergileri ve ihracat vergilerini tamamı ile kaldırırken, anlaşmanın 1 Ocak 2012’den itibaren uygulamaya girmesi bekleniyor. Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Vladimir Putin, serbest ticaret anlaşmasının Dünya Ticaret Örgütü kuralları ile çelişmediğini ve örgüt üyesi ülkelerin DTÖ üyeliğini dikkate aldıklarını ifade etti.

Dikkat uzay aracı düşebilir!
Dünyanın yörüngesinde takılıp kalan Rus uzay aracındaki sorun halledilemezse, Dünya'ya düşme riski bulunuyor Rusya'nın dün akşam Mars'ın en büyük uydusu Phobos'a gönderdiği, ancak Dünya'nın yörüngesinde takılıp kalan uzay aracındaki sorun halledilemezse, Rus aracının Dünya'ya düşme riski bulunuyor.

Nabucco’ya ‘Kuzey Akım’ darbesi
Avrupa ülkelerini Rus doğalgazına bağımlılıktan kurtarmak için projelendirilen Nabucco, Moskova yönetiminin Kuzey Akım (Nord Stream) hattını önceki gün açmasıyla, bir darbe daha yedi.

Moskova'ya Camii inşaatı için teknik heyet
Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'le Moskova Büyükelçiliği Konutu'nda bir araya geldi.

Rusya'da eylemler sürüyor
Rusya'da pazar günkü parlamento seçimlerinin ardından başkent Moskova ve pek çok kentte devam eden gösterilerde bine yakın eylemci gözaltına alındı.

Avrasya Birliği'nin ilk adımı atıldı
Kazakistan, Rusya ve Belarus'un öncülüğünde başlatılan Avrasya Birliği Projesinin ilk adımı hayata geçti. Kazakistan, Rusya ve Belarus Devlet Başkanlarının 19 Aralık'ta Moskova'da Kremlin Sarayı'nda bir araya gelerek imza attıkları üç ülke arasında 1 Ocak 2010 tarihinde kurulan Gümrük Birliği'nin 1 Ocak 2012 itibarıyla "Tek ekonomik bölge" haline gelmesine dair anlaşma bugün yürürlüğe girdi.

ABD, Rusya'ya füze kalkanı garantisi vermeyecek
Amerikan yönetimi, Avrupa'ya kurulması planlanan füze kalkanı konusunda Rusya'ya yasal bağlayıcılığı bulunan bir belge vermeyeceğini açıkladı. Rusya, ABD'nin Türkiye, Romanya, Polonya ve Akdeniz'de kurmaya çalıştığı füze savunma sisteminin kendisine karşı olmadığına dair yazılı bir garanti almak istiyordu.

Tahran'a Rusya'dan destek geldi
Rusya'nın NATO nezdindeki büyükelçisi Dimitri Rogozin, İran'a yapılacak herhangi bir askeri müdahaleyi kendi güvenlikleri için tehdit kabul edeceklerini açıkladı.

Rus uzay aracı, Pasifik'e düştü
13,5 tonluk uzay aracının parçaları, Dünya'ya düşen en ağır ve en toksik uzay çöpü oldu. Phobos-Grunt'un parçalarının, Pasifik Okyanusu'nun güneyinde yer alan Wellington Adası'nın 1250 kilometre batısına düştüğü bildirildi.

Rusya ve İran doları dışlayacak
İran ile Rusya, Amerikan dolarını ikili ticaretlerinden çıkarma konusunu görüşüyor. Moskova'daki görüşmelerde İran, uluslararası piyasalarda doların desteğini kaybettiğini, bir kağıt parçasından ibaret olduğunu savundu.

Rusya'dan füze kalkanı misillemesi
Avrupa'yı füze saldırılarına karşı korumak için geliştirilen ve radarları Malatya Kürecik'e yerleştirilen NATO füze kalkanı sistemine karşılık Rusya da harekete geçti.

Buz gölünden 40 litre su
Rusya Arktik ve Antarktika Araştırmalar Merkezi'nden (AARI) bilim adamları, Antarktika'da 3 bin 700 metre derinde keşfettikleri Vostok Gölü'nden aldıkları 40 litrelik örneği Rusya'ya getirerek inceleyecek. Rus bilim adamlarının 30 yıldır süren çalışmaları tarih öncesi döneme ait buzul altı gölünü ortaya çıkarırken, veriler başka gezegenlerde benzer çalışmalara ışık tutacak.

Putin’den muhaliflere baskın
Rusya’da geçtiğimiz hafta protesto organize edenlere 87 bin TL’ye kadar çıkan cezalar getiren bir yasanın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasıyla onaylanmasının ardından dün de muhaliflere karşı bir göz korkutma operasyonu başlatıldı.

Rusya’da selin faturası çok ağır
Rusya’nın güneyindeki Krasnodar bölgesini cuma gecesinden itibaren etkisi altına alan yağışla birlikte gelen sel felaketinde acı bilanço yükseldi.