23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Moskova'ya Camii inşaatı için teknik heyet

Son Güncelleme: 30 KASIM 2011 - TSİ 13:14

Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'le Moskova Büyükelçiliği Konutu'nda bir araya geldi.
Basına kapalı gerçekleşen görüşmede başta Rusya'daki Müslümanların din eğitimi ve din hizmetleri alanındaki sorunları ele alınırken Diyanet İşleri Başkanlığı ve Rusya Müftüler Konseyi arasındaki ikili ilişkiler ve Moskova'da inşaatı devam eden caminin iç ve dış tezyinat konuları ele alındı.
Ocak ayında Diyanet İşleri Başkanlığını temsilen teknik bir heyetin cami inşaatıyla ilgili Moskova'ya bir seyahat gerçekleştirmesi kararlaştırıldı. Rusya Müftüler Konseyi ve Diyanet Vakfı arasında imzalanan protokol çerçevesinde Türkiye Moskova Merkez Cami'nin hat, mimber, mihrap, kapı, pencere, halı ve diğer iç teçhizat işlerini yapacak.
Moskova Merkez Cami uzun süren bürokratik işlemlerin ardından inşaat çalışmalarının devamı ile ilgili resmi izinler tamamlandı. Tarihi camiinin yıkılmasının ardından genişletilen Camii tamamlandığında 12 bin kişi namaz kılabilecek.
2 milyon Müslümanın yaşadığı başkent Moskova'da sadece 4 caminin bulunması yetersiz olarak görülürken, tüm Rusya genelinde Sovyetlerin dağılmasının ardından 7 binin üzerinde cami inşa edildiği kaydediliyor.
ZAMANONLİNE